• 2018-08-04

Paweł Sakowicz wykona Jumpcore

Performans Jumpcore to wielogodzinna praktyka skakania, dla której inspiracją była postać amerykańskiego tancerza, aktora i choreografa Freda Herko.

 „Zachęta na lato / Plac Małachowskiego 3” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zachęta na lato / Plac Małachowskiego 3” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Praca miała swój początek w Zachęcie na wystawie Lepsza ja, wstępem do jej powstania były warsztaty prowadzone przez artystę z publicznością galerii oraz research na temat figury skoku w historii tańca. Ostatecznie powstał wyjątkowo fizyczny i wyczerpujący akt, 40 minutowa intensywna transformacja skoku, który sięga raz do technik rave’owych, a kiedy indziej spektakularnych skoków baletowych. Jak określił to autor: „Skok jest traktowany jako pogański rytuał, futbolowy dribling, barokowy eksces albo symboliczne wniebowstąpienie.”

Paweł Sakowicz – choreograf i tancerz, absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz choreografii i performansu w London Contemporary Dance School. Pracuje z choreografami i artystami wizualnymi oraz jako choreograf przy spektaklach teatralnych. Podczas wystawy Lepsza ja powstał projekt Jumpcore będący wielogodzinną praktyką skakania. Przez trzy dni sale Zachęty były miejscem tworzenia choreografii opartej na różnych skokach – od baletowych po rave’owe.

Paweł Sakowicz. Jumpcore
16 sierpnia 2018 roku, godz. 19.00
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie

Komentarze wyłączone.