Żeńska końcówka

Marta Frej to artystka i animatorka życia kulturalnego, laureatka nagród takich jak Okulary Równości 2015 przyznawane przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej czy Olśnienia Onetu 2017 w kategorii sztuka. Wypracowała rozpoznawalny, niezwykle wyrazisty styl. Kojarzona jest przede wszystkim jako autorka memów rozpowszechniających się wirusowo za pośrednictwem kanałów komunikacji internetowej. Jej twórczość traktować jednak należy jako przejaw sztuki współczesnej, która coraz częściej posługuje się formami wypowiedzi charakterystycznymi dla mediów cyfrowych.

Marta Frej, „Żeńska końcówka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marta Frej, „Żeńska końcówka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Frej udało się uczynić z memu oręż w walce z głupotą i ignorancją. Choć jej prace kipią humorem, ich przekaz jest głębszy, a zawarte w nich przesłanie odsyła do rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Artystka jest wyczulona na to, jakie bolączki trawią polskie społeczeństwo, dlatego na bieżąco analizuje tematy ogniskujące zainteresowanie opinii publicznej. Porusza kwestie związane z aktualnymi wydarzeniami politycznymi, gospodarczymi czy kulturalnymi. Dotyka także osobistych problemów współczesnego człowieka, odnosi się do jego codziennego życia, a także snuje refleksję egzystencjalną, odwołując się do poczucia zagubienia jednostki w społeczeństwie czy szeroko pojętej inności.

Pewne aspekty wybijają się jednak u Frej na tle innych, ponieważ eksplorowane są znacznie częściej i wnikliwiej. Artystka chętnie zabiera głos w walce przeciwko dyskryminacji i nierównemu traktowaniu kobiet – m.in. na rynku pracy. Tym zagadnieniom w znacznej mierze poświęcona jest Żeńska końcówka. Wydźwięk prac Frej jest jednoznaczny – mają zachęcać kobiety do buntu wobec kulturowych klisz i tradycyjnych, utrwalonych w społeczeństwie ról płciowych oraz podważania porządku, zgodnie z którym ich podstawowym obowiązkiem jest wykonywanie prac domowych. Zachęcają do samoakceptacji, walki o własne poglądy i przekonania, realizacji marzeń i planów – także tych zawodowych.

Na wystawie Żeńska końcówka Frej prezentuje swoje memy w zaskakującej formie – jako realizacje wielkoformatowe. Publiczność ma okazję współtworzyć prace, ingerować w strukturę niektórych z nich, a także na bieżąco je komentować. Ponadto w Wozowni premierowo został pokazany nowy cykl artystki pt. Jestem dojrzała/niedojrzała oraz stworzony dla „Pisma” komiks #metoo.

Marta Frej. Żeńska końcówka
Od 13 lipca do 2 września 2018 roku
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Komentarze wyłączone.