• 2018-08-04

Jesień we Francji

Od 21 września w kinach Jesień we Francji, nowy dramat wielokrotnie nagradzanego czadyjskiego reżysera Mahamata-Saleha Harouna, laureata Nagrody Jury w Cannes za film Krzyczący mężczyzna, to nie tylko zdecydowany i ważny głos w palącym temacie uchodźców, ale i refleksja o zderzeniu uczucia dwojga ludzi z wymogami biurokracji.

„Jesień we Francji”, reż. Mahamat-Saleh Haroun (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Jesień we Francji”, reż. Mahamat-Saleh Haroun (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Bohaterem filmu jest Abbas Mahadjir, nauczyciel w szkole średniej w Republice Środkowej Afryki, który wraz z dwójką dzieci opuszcza swój rozdarty wojną kraj i przenosi się do Francji. Na miejscu Abbas składa wniosek o azyl polityczny, po czym znajduje pracę w markecie spożywczym. W międzyczasie poznaje Francuzkę, Carole Blaszak, która się w nim zakochuje i oferuje dach jemu i jego rodzinie. Jaki los Czeka Carole i Abbasa? Czy ucieczka z piekła bezdusznej wojny do piekła bezdusznych przepisów i urzędów zakończy tułaczkę?

W rolach głównych wystąpili: Eriq Ebouaney (Królestwo niebieskie, Hitman, 72 godziny) oraz Sandrine Bonnaire, dwukrotna laureatka Cezara, zdobywczyni nagród na festiwalach w Cannes i Wenecji.

Mahamat-Saleh Haroun – urodził się w 1961 roku w Ndżamenie. Od 1982 roku mieszka we Francji. W roku 1999 debiutował w pełnym metrażu głośnym dokumentem Bye Bye Africa, który przyniósł mu dwie nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Za film Krzyczący mężczyzna (2010) otrzymał Nagrodę Jury na międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, czyniący tym samym Harouna pierwszym czadyjskim reżyserem wyróżnionym w Konkursie Głównym canneńskiej imprezy.

Jesień we Francji, reż. Mahamat-Saleh Haroun
Premiera: 21 września 2018 roku
Aurora Films

Komentarze wyłączone.