• 2018-08-03

Re-Generation w Żydowskim Instytucie Historycznym

Re-Generation. Życie żydowskie w Polsce/Jewish life In Poland – wystawa prac amerykańskiego fotografika Chucka Fishmana zostanie otwarta 7 sierpnia w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie. Ekspozycja potrwa do 28 października.

„Re-Generation. Życie żydowskie w Polsce/Jewish life In Poland”, Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Re-Generation. Życie żydowskie w Polsce/Jewish life In Poland”, Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycja składać się będzie z 73 czarno-białych prac, autorskich odbitek srebrowych wykonanych własnoręcznie przez Fishmana z negatywów fotograficznych. Zdjęcia te powstawały w różnych okresach i dzielą się na dwie części. Wcześniejsze, pochodzące z lat 70. oraz 80. XX wieku miały stanowić ilustrację ostatniego rozdziału historii polskich Żydów. Artysta uchwycił wtedy obrazy nielicznych grup modlących się w zniszczonych synagogach i zarośnięte żydowskie cmentarze. Z kolei fotografie wykonane po roku 2000 ukazują nowo powstałe gminy oraz organizacje młodzieżowe, uśmiechniętych ludzi z entuzjazmem i namysłem angażujących się w odnowę życia żydowskiego w Polsce. Ostatnia z prezentowanych na wystawie prac wykonana została w tym roku, podczas obchodów 75. rocznicy powstania w warszawskim getcie.

Pomiędzy wykonaniem najstarszego i najnowszego prezentowanego na tej wystawie zdjęcia upłynęły 43 lata co czyni projekt Fishmana jednym z najbardziej kompleksowych projektów fotograficznych poświęconych europejskim Żydom w drugiej połowie XX i na początku XXI wieku. – wstęp kuratorski do wystawy.

Chuck Fishman, wybitny nowojorski fotograf prasowy znany jest m.in. z pełnych wyrazu portretów muzyków jazzowych. Czterokrotnie nominowany do nagrody głównej World Press Photo. Wykonane przez niego zdjęcia wielokrotnie umieszczano na pierwszych stronach takich magazynów jak: „Life”, „Newsweek”, „Time”, „ Fortune”.

Re-Generation. Życie żydowskie w Polsce/Jewish life In Poland
Kuratorzy: Teresa Śmiechowska (Żydowski Instytut Historyczny), Tomasz Strug (Galicja ŻydowskieMuzeum)
Wernisaż: 7 sierpnia 2018 roku, godz. 18.00
Od 7 sierpnia do 28 października 2018 roku
Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie

Komentarze wyłączone.