Legalna Kultura – 10 najciekawszych utworów o Powstaniu Warszawskim

1 sierpnia obchodzimy 74. rocznicę Powstania Warszawskiego, wydarzenia wzbudzającego ogromne emocje. Legalna Kultura Przygotowała wybór  dostępnych w legalnych źródłach 10 książek, spektakli, filmów i muzyki wybitnych twórców o Powstaniu, które pomagają mierzyć się z tematem.

Powstanie Warszawskie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Powstanie Warszawskie (źródło: materiały prasowe organizatora)

W kategorii muzyka portal wyróżnił płytę zespołu Lao Che – Powstanie Warszawskie. Z kolejnymi piosenkami poznajemy losy Powstania, ale także historię muzyki i sztuki. W tekstach zespół odwołuje się m.in. do wierszy i piosenek Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, ks. Józefa Tischnera, zespołów Chłopcy z Placu Broni czy Izrael, a także filmu Szeregowiec Ryan. Warto posłuchać również: Jestem przestrzenią Moniki Borzym oraz Fogg. Pieśniarz Warszawy, Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis.

Spektakle Agnieszki Glińskiej (Gdzie ty idziesz, dziewczynko) oraz Juliusza Machulskiego (Przerwanie działań wojennych) to propozycje teatralne. Pierwszy ze spektakli, wystawiony w Muzeum Powstania Warszawskiego, opowiada historie łączniczek i sanitariuszek powstania. Drugi powstał na podstawie wspomnień Kazimierza Iranka-Osmeckiego – Ostatni akt . Jest zapisem kilkunastu godzin negocjacji w sprawie zakończenia Powstania Warszawskiego, prowadzonych przez polskich oficerów z niemieckim generałem von dem Bachem.

Nie mogło zabraknąć w dziedzinie literatury Pamiętnika z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego. Legalna Kultura docenia również Normana Davies’a i jego Powstanie’44.

Agnieszka Glińska, „Gdzie ty idziesz, dziewczynko” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Glińska, „Gdzie ty idziesz, dziewczynko” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wśród filmów wyróżniono Miasto’44 Jana Komasy oraz Sierpniowe niebo. 63 dni chwały Ireneusza Dobrowolskiego. Na szczególną uwagę zasługuje dramat wojenny non-fiction zmontowany w całości z materiałów archiwalnych – Powstanie warszawskie, zmontowane przez Joannę Brühl. Bohaterami filmu jest dwóch braci, operatorów Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej, którzy otrzymują zadanie dokumentowania Powstania.

Legalna Kultura – 10 najciekawszych utworów o Powstaniu Warszawskim 
1 sierpnia 2018 roku
Legalna Kultura

Komentarze wyłączone.