• 2018-08-01

Festiwal Literacki Patrząc na Wschód

Nie sztuką jest zorganizować festiwal w mieście, sztuką za to jest, by na wsi, w której stoi kilkanaście domów, zorganizować taką imprezę, w której udział wziąć zechcą zarówno mieszkańcy Budy Ruskiej, jak i okolicznych wsi, a także ludzie z całej Polski. Po raz czwarty, od 15 do 19 sierpnia, w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą odbędzie się Festiwal literacki Patrząc na Wschód. Gośćmi festiwalu są: Małgorzata Szejnart, Mateusz Marczewski, Marcin Meller, Ilona Wiśniewska i inni.

Festiwal literacki Patrząc na Wschód (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal literacki Patrząc na Wschód (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal literacki Patrząc na Wschód to impreza rodzinna: na spotkania przychodzą ludzie z dziećmi, przyjeżdżają kamperami, parkują na pobliskiej łące, kto ma psy, ten przychodzi z psami, atmosfera imprezy jest bowiem luźna i swobodna: nikt nikogo do niczego nie zmusza, nikt nie patrzy, jak kto jest ubrany, liczy się słowo, film, obraz, fotografia. W roku 2017 w festiwalowych spotkaniach udział wzięło 600 osób. Festiwal ma miejsce na terenie ponad stuletniego gospodarstwa, które kiedyś należało do staroobrzędowców, którzy przyjechali z Rosji na te tereny około 1778 roku i założyli Budę Ruską.

Festiwal literacki Patrząc na Wschód, spotkanie z Wojciechem Jagielskim (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal literacki Patrząc na Wschód, spotkanie z Wojciechem Jagielskim (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal nie jest finansowany z dotacji ministerialnych, lecz funkcjonuje dzięki zbiórce pieniędzy od ludzi dobrej woli. Na potrzeby festiwalu powołano do życia wydawnictwo Paśny Buriat, które wydaje książki będące cegiełkami, ze sprzedaży których dochód przeznaczony zostanie na przyszłe edycje festiwalu.

Festiwal literacki Patrząc na Wschód
Od 15 do 19 sierpnia 2018 roku
Buda Ruska nad Czarną Hańczą

Komentarze wyłączone.