Szekspir bez cenzury

Szekspir bez cenzury. Erotyczny żart na scenie elżbietańskiej. Nowa książka Jerzego Limona ukazała się nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria. Życiorysu Williama Szekspira w tej książce nie będzie. Zamiast tego poznacie poetę i dramatopisarza jako mistrza słowa i żartu, zwłaszcza żartu frywolnego.

Jerzy Limon. „Szekspir bez cenzury. Erotyczny żart na scenie elżbietańskiej”, wyd. słowo/obraz terytoria (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Jerzy Limon. „Szekspir bez cenzury. Erotyczny żart na scenie elżbietańskiej”, wyd. słowo/obraz terytoria (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Nie rozwiążemy zagadki Czarnej Damy ani nie ustalimy tożsamości tajemniczego pięknego młodzieńca z sonetów. Nie będziemy się zajmować ulubionym tematem żurnalistów: „kto właściwie napisał Szekspira?”. Zamiast tego o wielkim poecie i dramatopisarzu będziemy mówić jako o mistrzu słowa i żartu, zwłaszcza żartu frywolnego, będącego nie prostackim świntuszeniem dla rozbawienia gawiedzi, lecz grą słowną, która z jednej strony zaskakuje otwartością i śmiałością, z drugiej zaś wręcz oszałamia wyobraźnią oraz inwencją, a także bawi nietuzinkowym poczuciem humoru, w którym miłość niebiańska sąsiaduje z ziemską i dobrze w tym sąsiedztwie się czuje. Autor ma nadzieję, że jego książka zainteresuje nie tylko tłumaczy i reżyserów, lecz także każdego, kogo ciekawi epoka renesansu i to, w jaki sposób przekłada się ją na współczesny nam język.

Jerzy Limon – anglista i teatrolog. Większość jego prac naukowych ukazała się za granicą; spośród nich wymienić trzeba Gentlemen od a Company. English Players in Central and Eastern Europe, c. 1590 – c. 1660 (Cambridge University Press 1985), Dangerous Matter. English Drama and Politics in 1623/24 (Cambridge University Press 1986) oraz The Masque of Stuart Culture (University of Delaware Press 1990). Książki te doczekały się blisko stu recenzji i omówień. W Polsce wydał Gdański teatr „elżbietański” (Ossolineum 1989). Publikował artykuły w wielu renomowanych pismach, jak „Pamiętnik teatralny”, „Shakespeare Survey”.  Tłumaczył (razem z Władysławem Zawistowskim) dramaty elżbietańskie (w tym dwie sztuki Szekspira) oraz Toma Stopparda. Jest autorem czterech powieści. Wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Jest prezesem Fundacji Theatrum Gedanense oraz inicjatorem i dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Jerzy Limon, Szekspir bez cenzury. Erotyczny żart na scenie elżbietańskiej
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria

Komentarze wyłączone.