• 2018-07-31

Łap chwile na Dolnym Śląsku

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza do Galerii Ossolińskiej na nową wystawę planszową, która dzięki archiwalnym zdjęciom z okresu PRL-u pokaże, jak spędzano lato na Dolnym Śląsku.

„Łap chwile na Dolnym Śląsku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Łap chwile na Dolnym Śląsku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stefan Arczyński, Stanisław Kokurewicz, Tadeusz Drankowski i Adam Hawałej – znani polscy fotografowie nie raz próbowali uchwycić nastrój wakacyjnych dni. W czasach PRL-u, podobnie jak współcześnie, lipiec i sierpień był dla niektórych czasem odpoczynku, zaś dla innych okresem wytężonej pracy. Na zdjęciach widać i urlopowiczów, i kuracjuszy dolnośląskich sanatoriów, i młodzież pracującą, by zarobić na wakacyjny wyjazd. Momenty powtarzalne kontrastują z ulotnymi, należącymi do przeszłości historiami. Na wystawie będzie można przyjrzeć się m.in. realizacji kultowego filmu Nie ma mocnych, uruchomieniu pierwszego pociągu elektrycznego z Wrocławia do Oleśnicy, czy budowie obserwatorium meteorologicznego na szczycie Śnieżki.

Wszystkie fotografie łączy miejsce wykonania zdjęć: Dolny Śląsk – region o zróżnicowanym nizinno-górzystym krajobrazie, w którym wiele jest zamków i innych wspaniałych obiektów architektonicznych, podkreślających bogactwo oraz piękno tej części Polski. Wspólne na prezentowanych fotografiach jest także naturalne światło – dopowiada autor wystawy Grzegorz Polak. Intensywnie świecące słońce przydaje nostalgii tym czarno-białym scenom z czasów PRL-u.

Wystawę można oglądać od 2 sierpnia do 14 października w Galerii Ossolińskiej, na dziedzińcu Muzeum Pana Tadeusza.

Łap chwile na Dolnym Śląsku. Wystawa planszowa ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
Kurator: dr Grzegorz Polak
Od 2 sierpnia do 14 października 2018 roku
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Komentarze wyłączone.