Jak wybierać łóżka – najważniejsze wskazówki

Łóżka to bez wątpienia najważniejszy element wystroju każdej sypialni. Odpowiadają one nie tylko za efektywny wypoczynek, ale również, o czym często się zapomina, posiadają wysokie walory dekoracyjne. Dlatego właśnie, wybierając łóżka, trzeba wziąć pod uwagę bardzo szerokie spectrum kryteriów, począwszy od materiału z jakiego są wykonane, poprzez wielkość i stelaż, a na designie skończywszy.

(źródło: materiały reklamodawcy)

(źródło: materiały reklamodawcy)

Łóżka a meble wypoczynkowe

Jeszcze nie tak dawno klasyczne łóżka ze stelażem ustępowały miejsca meblom wypoczynkowym. Spora liczba kupujących, żeby nie powiedzieć większość, urządzając sypialnię decydowała się na sofy, kanapy czy wersalki. Za takim wyborem stało pragnienie zaoszczędzenie środków i miejsca, a także pozorna uniwersalność mebli wypoczynkowych. W ostatnich latach łóżka wracają jednak do łask. Na całe szczęście! Jak bowiem dowodzą badania, nic nie jest nam w stanie zapewnić lepszej jakości snu nić prawidłowo dobrany do potrzeb użytkownika materac. A meble wypoczynkowe? Jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są one do siedzenia, ewentualnie krótkiej poobiedniej drzemki, ale na pewno nie do spania. Nie są one w stanie zapewnić ciału prawidłowego podparcia i dostosować się do krzywizn sylwetki w tak doskonały sposób, jak łóżka.

Stelaż

Rozważając kwestię pod kątem jakości snu, najważniejszym elementem łóżka jest stelaż. Najlepszym wyborem, jak radzi konsultant sklepu z materacami i łóżkami Materace dla Ciebie, będzie model regulowany, który umożliwi optymalne spersonalizowanie parametrów mebla. Dodatkowo warto podkreślić, że odpowiedni stelaż podkreśli walory prozdrowotne materaca, a także wydłuży jego żywotność. Tym samym, ten niepozorny detal, powinien być potraktowany jako rodzaj inwestycji na długie lata.

Dodatkowe gadżety

Oferowane obecnie na rynku łóżka, często są wzbogacone o dodatkowe „gadżety”, takie jak zagłówki, stoliki, wysięgniki, skrytki, półki czy lampki. Ba, niektóre modele posiadają nawet wbudowane radia czy budziki! I o ile część z tych udogodnień faktycznie nie jest niezbędna, o tyle niektóre znacznie ułatwią nam codzienne funkcjonowanie. Jednym z takich detali jest zagłówek, element, który umożliwi nam komfortowe czytanie w łóżku, oglądanie telewizji, czy zjedzenie śniadania w czasie weekendowego lenistwa. Przydatnym gadżetem są też lampki, półki i skrytki, szczególnie jeżeli lubimy czasem popracować lub pouczyć się nie wychodząc z łóżka.

Łóżka i ich rozmiar

Wiele osób, zwłaszcza mieszkających w niewielkich mieszkaniach w bloku, stara się na każdym kroku zaoszczędzić nieco przestrzeni. I o ile postępowanie takie jest jak najbardziej zrozumiałe, o tyle nie ma sensu robienie tego kosztem łóżka. Znacznie lepiej zrezygnować już z szafki nocnej, jakiejś półki czy kilku dekoracji, które nijak się mają do komfortu wypoczynku. Jeśli natomiast chodzi o łóżka i ich wielkość, to przyjmuje się, że powinny być co najmniej 20 centymetrów dłuższe niż wzrost śpiącego. Z kolei ich minimalna szerokość musi wynosić, w przypadku łóżka małżeńskiego, 140 centymetrów, przy czym, aby zapewnić sobie prawdziwie królewski wypoczynek, lepiej wybrać model o szerokości 160, a nawet 200 centymetrów.

Design łóżka

Na koniec warto wspomnieć o walorach estetycznych mebli do spania. Łóżka pomagają wykreować tak potrzebną w sypialni atmosferę spokoju, wyciszenia i relaksu, aby jednak tak się stało, muszą tworzyć spójną całość z pozostałymi detalami aranżacji. Na szczególną uwagę zasługują bez wątpienia modele kute lub drewniane, które poza atrakcyjnym wyglądem cechuje też wysoka trwałość i odporność na uszkodzenia. Ponadto łóżka takie wspaniale komponują się z najmodniejszymi obecnie w świecie projektowania wnętrz stylami, minimalistycznym oraz skandynawskim.

Komentarze wyłączone.