Emil Marat – Sen Kolumba

Wydawnictwo W.A.B opublikowało 18 lipca książkę Emila Marata pt. Sen Kolumba. Książka opowiada o losach Krzysztofa Sobieszczańskiego, którego pseudonim „Kolumb” dał imię powstańczemu pokoleniu.

Emil Marat, „Sen Kolumba” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Emil Marat, „Sen Kolumba” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Kim był naprawdę Krzysztof Sobieszczański „Kolumb”? Jak został postacią literacką i co bohater stworzony przez Romana Bratnego w kultowej powieści Kolumbowie. Rocznik 20. ma wspólnego z rzeczywistością?

Pasjonujący życiorys Sobieszczańskiego wystarczyłby na kilka scenariuszy sensacyjnych filmów: przed wojną niemieckie więzienie, potem Auschwitz, po wyjściu z obozu brawurowa walka w Kedywie i powstanie warszawskie. Następnie niewola, tajemnicze gangsterskie przedsięwzięcia w powojennych Niemczech, miłość, rozpacz i bezradność – a u źródeł wszystkiego młodzieńcze marzenia o nieograniczonej osobistej wolności.

Emil Marat prowadzi hipnotyzujące czytelnika historyczne śledztwo, odnajduje nieznane dokumenty, korespondencję, polskie i zagraniczne archiwalia. Sen Kolumba to połączenie eseju, książki historycznej i literackiego reportażu. Z książki wyłania się bohater niezwykły, romantyk, któremu „przydarzyła się” wojna, nie pozwalając dojrzeć i pogodzić tego, co wyśnione z tym, co rzeczywiste. Marat pokazuje, że legendarni bohaterowie podziemia nie byli postaciami ze spiżu, ale normalnymi skomplikowanymi ludźmi, którym nienormalne czasy kazały wykazywać się nadzwyczajnymi cechami, i że „bohaterstwo” potrafi niszczyć człowieka.

Sen Kolumba to również, zacierająca różnicę między przeszłością a teraźniejszością, książka o pamięci i o tym, jak chcą widzieć historię współcześni, o emocjach towarzyszących odkrywaniu losów bliskich i skomplikowanym procesie docierania do konstatacji, że być może wcale nie ma jednej prawdy.

Emil Marat, Sen Kolumba
Premiera: 18 lipca 2018 roku
Wydawnictwo W.A.B

Komentarze wyłączone.