Daniel Libeskind z Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawa

Daniel Libeskind, światowej sławy architekt i autor projektu Złota 44, odbierze 31 lipca 2018 roku Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy. Do tego prestiżowego wyróżnienia zgłoszony został przez Związek Powstańców Warszawskich.

Daniel Libeskind, „Złota 44” (źródło: materiały prasowe)

Daniel Libeskind, „Złota 44” (źródło: materiały prasowe)

W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w sali balowej Zamku Królewskiego, odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Warszawy, będąca hołdem dla żołnierzy Powstania Warszawskiego. Jest to wydarzenie najwyższej rangi, podczas którego uhonorowane zostaną wybitne, szczególnie zasłużone osobistości związane ze stolicą, które w znaczący sposób przysłużyły się do jej rozsławiania na całym świecie.

W tym roku, na wniosek Powstańców Warszawskich, Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy otrzyma Daniel Libeskind – twórca Złotej 44 nowej ikony architektonicznej stolicy. Jako dziecko bardzo często bywał w Warszawie, odwiedzając rodzinę. Po latach rozsławił stolicę Polski, zapisując się na stałe na kartach historii światowej architektury –powiedział Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.  – Niezwykle nas cieszy, że Warszawa i jej mieszkańcy docenili dorobek Daniela Libeskinda. Jesteśmy bardzo dumni, że projekt jednej z najsłynniejszych na świecie wież apartamentowych, Złotej 44, wyszedł spod ręki Mistrza.

Architekt jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Za projekt Muzeum Żydowskiego w Berlinie otrzymał Deutsche Architekturpreis (Niemiecką Nagrodę Architektoniczną). W 2001 roku, jako pierwszy architekt w historii, dostał Hiroshima Art Prize – nagrodą przyznawaną tym, których prace przyczyniają się do propagowania pokoju na świecie. Natomiast w 2004 roku dwa projekty Daniela Libeskinda zostały wyróżnione przez Królewski Instytut Architektów Brytyjskich (RIBA): London Metropolitan University Graduate Centre oraz Imperial War Museum North. Libeskind otrzymał też Medal Goethego za zasługi dla kultury. Niedawno został również laureatem polsko-niemieckiej Nagrody Mostów miast Görlitz i Zgorzelca.

Nagroda Miasta Stołecznego Warszawa dla Daniela Libeskinda
31 lipca 2018 roku
Warszawa

Komentarze wyłączone.