Nowe Życie

Nowe Życie – to neonowy napis znaleziony przez artystkę w 2005 roku w niewielkiej miejscowości pod Bydgoszczą. Rekonstrukcja warstwy świetlnej, wymiana części elektrycznych i ponowne uruchomienie obiektu nastąpiło w roku 2009 przy udziale kilku polskich galerii. Od tego momentu neon, w charakterze pracy artystycznej, podróżuje z miejsca na miejsce, inicjując nowe zdarzenia. Był wielokrotnie eksponowany w przestrzeni publicznej, instytucjach, galeriach i muzeach, zawsze dookreślając je symboliczną treścią zawartą w tym prostym przekazie.

Elżbieta Jabłońska, „Nowe Życie”, dzięki uprzejmości artystki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Elżbieta Jabłońska, „Nowe Życie”, dzięki uprzejmości artystki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Biały neon na starej zardzewiałej konstrukcji jest symbolem zreanimowanej idei, która doskonale wpisuje się w różne konteksty. Jest również kontynuacją działań, związanych z odnajdywaniem treści w rzeczywistości potocznej i przenoszeniem ich w obszar sztuki. Tytułowe Nowe Życie nie musi oznaczać rewolucji, przewrotu, niekoniecznie wiąże się z końcem. Może zdarzyć się wszędzie i o każdej porze. Chodzi o postawienie się w stan gotowości do zmiany, otwarcia na nieznane, poszukiwania nowych rozwiązań dla siebie, ale też dla miejsc, które tracą swoje znaczenie.

Jedną z ważniejszych form prezentacji, była podróż neonu na wystawę COMMON AFFAIRS. REVISITING THE VIEWS AWARD – CONTEMPORARY ART FROM POLAND w roku 2016, przygotowanej przez Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Deutsche Bank KunstHalle oraz Polnisches Institut Berlin. Transport pracy odbył się drogą wodną na statku Łokietek. Ta wyjątkowa, trwająca 6 dni podróż, w której uczestniczyła autorka, została zarejestrowana w formie filmu oraz zdjęć. Filmowa dokumentacja podróży, stanowi odrębną, autonomiczną formę, która umożliwia publiczności 45 minutową obserwację zmieniającego się krajobrazu, widzianego z perspektywy rzeki. Zarówno obraz jak i towarzyszący mu dźwięk, w wykonaniu Wojtka Kotwickiego stanowią spontaniczny, wrażeniowy zapis tej niespełna tygodniowej podróży.

Podczas wieczornej projekcji, ponownie udamy się w podróż po Polsce z Elżbietą Jabłońską. Spotkanie rozpoczniemy od rozmowy z artystką, a pokazowi filmu będzie towarzyszyć muzyka na żywo w wykonaniu Wojciecha Kotwickiego W788. Projekcja odbędzie się w przestrzeni Nieużytki Sztuki MWW, muzealnego ogrodu, którego działalność zainicjowaliśmy cztery lata temu wraz z Elżbietą Jabłońską.

Elżbieta Jabłońska (ur. 1970) – ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W jej dorobku znajdują się działania długofalowe oparte na współpracy z instytucjami kultury i publicznością (Nieużytki Sztuki), projekty aktywizujące różne środowiska (Poręcz, Kijów, Ukraina, 2015) oraz próby kuratorskie (Powtarzam je by doścignąć, Muzeum Sztuki w Łodzi, 2009). Tworzy głównie instalacje, fotografie, performanse oraz działania czasowo-przestrzenne. Wykorzystując i przekształcając popkulturowe stereotypy i klisze kobiecości, prowadzi przepełnioną ironią grę z rolami społecznymi przypisanymi kobiecie, a jednocześnie – z mechanizmami instytucji sztuki. Poddaje też refleksji zaangażowanie społeczne artystów (cykl Pomaganie) oraz bada relacje semantyczne, niepokoi widza nieadekwatnością formy i treści językowego zapisu (neony). Jedna z jej prac, jest aktualnie prezentowana w ramach trwającej w MWW wystawy Szczurołap.

Nowe Życie. Pokaz filmu Elżbiety Jabłońskiej i spotkanie z artystką
8 sierpnia 2018 roku, godz. 20.00
Ogród za MWW, Muzeum Współczesne Wrocław

Komentarze wyłączone.