• 2018-07-30

Empatia, teraz!

Dizajn empatyczny jest słusznie uznawany za jedną z najważniejszych współczesnych dziedzin projektowych i nie tylko. Umiejętność obserwacji konsumentów i spoglądania na świat z ich perspektywy pozwala tworzyć produkty lepiej dostosowane do potrzeb użytkowników, a zatem takie, które mają większe szanse na sukces rynkowy.

Flaga Refugee Nation – Yara Said (źródło: materiał prasowe organizatora)

Flaga Refugee Nation – Yara Said (źródło: materiał prasowe organizatora)

Podobne metody zaczęły być wykorzystywane także w wielu innych branżach, m.in. w doradztwie korporacyjnym czy przy projektowaniu bardziej przystępnych usług finansowych. Zadaniem szeroko pojętego dizajnu empatycznego nie powinno być jednak tylko zaspokajanie potrzeb uprzywilejowanych grup społecznych i generowanie zysków dla firm.

Chcąc stawić czoła największym wyzwaniom współczesności, powinniśmy wrócić do korzeni empatii. U jej podstaw leży bowiem zdolność współodczuwania i wczuwania się w perspektywę innych ludzi, także tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Na wystawie Empatia, teraz! pokazujemy, że ta umiejętność może pomóc w tworzeniu lepszych rozwiązań dla ponad 65 mln zmuszonych do opuszczenia swoich domów migrantów i uchodźców, których jest obecnie więcej niż po II Wojnie Światowej. Przyglądamy się również problemom poszkodowanych przez katastrofy naturalne, których liczba w 2016 roku przekroczyła 550 mln i prawdopodobnie będzie nadal rosła w wyniku postępujących zmian klimatycznych. Nie zapominamy także o milionach mieszkańców miast, którzy ze względu na rosnące ceny nieruchomości mają coraz większe problemy ze znalezieniem lokum pozwalającego na godne życie. Zróżnicowane projekty z dziedziny designu, architektury, technologii oraz usług zaprezentowane na wystawie mają zachęcić was do samodzielnego angażowania się w inicjatywy rozwijające empatię. To bardzo ważne, szczególnie w dobie kryzysu postaw empatycznych, na którym kapitał polityczny zbijają populiści cynicznie wykorzystujący międzynarodowe problemy.

Kurator: Michał Bachowski

Kuchnia Konfliktu, proj. Jarmiła Rybicka, fot. Dominika Jaruga (źródło: materiał prasowe organizatora)

Kuchnia Konfliktu, proj. Jarmiła Rybicka, fot. Dominika Jaruga (źródło: materiał prasowe organizatora)

Empatia, teraz!
Dizajn empatyczny kontra największe errory współczesnego świata
Od 3 sierpnia do 6 października 2018 roku
Wernisaż: 3 sierpnia 2018 roku, godz. 19.00
Galeria Dizajn BWA Wrocław

Komentarze wyłączone.