• 2018-07-30

To się nie zdarza

A jeśli masz raka szyjki macicy? Jesteś młoda, badasz się dość regularnie i nie masz żadnych objawów… To się nie zdarza opowiada o tym, co miało się nie zdarzyć, a jednak się zdarzyło – chorobie, która zmienia życie, stawiając je pod znakiem zapytania.

Aga Szuścik, „To się nie zdarza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aga Szuścik, „To się nie zdarza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aga Szuścik, której projekty artystyczne zwracały się dotychczas w stronę konceptualizmu, determinizmu technologicznego, futurologii, muzyki oraz kondycji psychicznej człowieka, tym razem zrealizowała projekt zupełnie odmienny. Kilkanaście fotografii przedstawia wszystko, co w jej życiu działo się od momentu diagnozy do teraz. To historia jednocześnie uniwersalna, dotycząca każdej kobiety i subiektywna, indywidualna, od początku do końca wyrażona na własnym przykładzie. Tematycznie, poruszone zostają kwestie zarówno typowo cielesne, jak i emocjonalne, także dotykające pojęć “kobiety” oraz “matki”. Gatunkowo, To się nie zdarza stanowi mozaikowe, szerokie kontinuum między misternym interpretacyjnie konceptualizmem i kreacją a surową, okrutną dokumentacją.

Realizacja projektu ma z założenia, poza typowo artystycznym, dwa cele. Po pierwsze, Szuścik pragnie zwiększyć świadomość społeczną na temat raka szyjki macicy, obalić mity oraz namówić kobiety, by się badały wtedy, kiedy trzeba i tak, jak należy. Po drugie, realizowana na bieżąco seria zdjęć stanowiła dla artystki pamiętnik, powiernika, nieocenioną pomoc w przebyciu choroby, rodzaj terapii sztuką. Wnioskami na obu polach autorka pragnie podzielić się podczas wernisażu, 11 sierpnia w galerii Sala z Widokiem, w Krakowskim Forum Kultury. Bezpośrednio po wernisażu odbędzie się wykład autorski oraz spotkanie z lekarzami ze szpitala św. Rafała: Pawłem Gruszeckim, ginekologiem-onkologiem z Oddziału klinicznego ginekologii i uroginekologii Szpitala Św. Rafała oraz doktorem Pawłem Szymanowskim, Kierownikiem Kliniki ginekologii i uroginekologii Wydział lekarski i nauk o zdrowiu Krakowskiej Akademii im. A. Frycza-Modrzewskiego, Prezesem Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego.

Wystawa wpisana jest do programu dziennego festiwalu DJland, który odbywa się tego samego dnia. W tym roku DJland zbiera na badania naukowe związane z rakiem szyjki macicy. Szczegółowe informacje na stronie festiwalu oraz podczas części wykładowej wernisażu.

Aga Szuścik – doktorantka Łódzkiej Filmówki, absolwentka Wydziału Operatorskiego Łódzkiej Szkoły Filmowej (specjalizacja: Fotografia) oraz Komunikacji społecznej na Filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Wykładowczyni w Akademii Fotografii. Artystka wizualna, fotografka, filmowiec, retuszerka, graficzka, montażystka, kolorkorektorka, kuratorka, tekściarka. Specjalizuje się w postprodukcji obrazu fotograficznego oraz filmowego, realizuje krótkie formy filmowe oraz dzieła z pogranicza fotografii i innych dziedzin sztuki. Prace Agi Szuścik można było oglądać na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz za granicą. Ostatnio Aga zrealizowała swoją wystawę doktorską 2081, kurowała wystawy, a jej artykuł ukazał się w książce Fotografia i szaleństwo pod redakcją Tomasza Ferenca. Poza tym, Aga jest organizatorem eventów muzycznych, promujących niemainstreamową muzykę elektroniczną. Oprócz stałych cykli, od ośmiu lat organizuje DJland, muzyczny festiwal charytatywny non-profit. Kocha zwierzęta, a najmocniej swojego psa. Jest uczulona na jabłka i ludzi myślących, że to aparat robi zdjęcia, a komputer montuje filmy.

Aga Szuścik. To się nie zdarza
Wernisaż:  11 sierpnia 2018 roku, godz. 12.00
Wystawa potrwa do 25 sierpnia 2018 roku
Krakowskie Forum Kultury

Komentarze wyłączone.