Hélène Baril rysuje science fiction

Their Ears Might Be The Movable Kind przedstawia nowe obrazy Hélène Baril, ucieleśniające ciągły proces narracji pozbawionej początku czy końca. Artystka przewozi w samochodzie fragmenty opowieści z garażu w Paryżu do garażu w Warszawie.

Hélène Baril (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hélène Baril (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ciągu ostatniego roku Hélène Baril wyprodukowała serię około 200 rysunków inspirowanych komiksami i ilustracjami, związanych z jej badaniami nad wiedzami usytuowanymi i relacjami międzygatunkowymi, rozwiniętych również w dziełach filozofów nauki – Donny Haraway z USA i Vinciane Despret z Belgii. Rysunki zazwyczaj przedstawiają postaci pół-ludzi, pół-zwierząt, opowiadające o swoim pochodzeniu przy użyciu słów i zdań, które są fragmentami powieści science fiction i nowej poezji narracyjnej.

Hélène Baril jest artystką z Paryża. Wystawiała w galeriach we Francji, Finlandii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych i Kolumbii. Po rozpoczęciu kariery w Finlandii, gdzie zaprezentowała swoją pierwszą solową wystawę w 2013 roku w Äkkigalleria (Jyväskylä), pracowała jako rezydentka w wielu miejscach, takich jak Saint Louis (Paul Artspace, Missouri, USA) i Medellin (Campos de Gutierrez, Kolumbia). Jej wspólne prace były prezentowane w takich miejscach jak WIELS (Bruksela), Cooper Union (Nowy Jork) i Schloss Solitude (Stuttgart). W Paryżu pracuje w The Cheapest University, bezpłatnej i eksperymentalnej akademii prowadzonej przez artystów.

Hélène Baril. Their Ears Might Be The Movable Kind
Wernisaż 3 sierpnia 2018 roku, godz. 18.00
Stroboskop w Warszawie

Komentarze wyłączone.