Pożegnanie z Franciszkiem Wyspiańskim

Niespełniony artysta, ojciec syna-geniusza, który odwiedzał go w Domu Ubogich im. Helclów. O Franciszku Wyspiańskim wiemy tak niewiele – a przecież to jego rzeźby miały zdobić ołtarz w Katedrze Wawelskiej, w jego pracowni uczył się obcowania ze sztuką mały Stanisław.

Stanisław Wyspiański, „Portret Franciszka Wyspiańskiego”, 1894-1895  pastel, papier; wł. Muzeum Narodowe w Warszawie, fot. Piotr Ligier – MNW (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Wyspiański, „Portret Franciszka Wyspiańskiego”, 1894-1895 pastel, papier; wł. Muzeum Narodowe w Warszawie, fot. Piotr Ligier – MNW (źródło: materiały prasowe organizatora)

Postać zapomnianego krakowskiego rzeźbiarza przywraca pamięci wystawa Franciszek Wyspiański, którą można oglądać do Domu Józefa Mehoffera, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie przy ul. Krupniczej 26. Ekspozycja w oparciu o dawne fotografie, dokumenty i dzieła malarskie opowiada o kolejnych fazach życiowej drogi Franciszka. Można tu zobaczyć jego prace z różnych okresów twórczości oraz dwa przejmujące portrety wykonane pod koniec życia przez Stanisława Wyspiańskiego.

Podczas ostatniego weekendu – od piątku 27 do niedzieli 29 lipca – wystawę można oglądać bezpłatnie. W sobotę o godz. 12.00 i 14.00 będzie można zwiedzić ją z przewodnikiem, a w niedzielę o godz. 12.00 oprowadzi po ekspozycji kurator Beata Studziżba-Kubalska. Ostatnim punktem finisażowego programu będzie koncert kameralny, który rozpocznie się w niedzielę o godz. 16.00.

Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz
Od 28 listopada 2017 roku do 29 lipca 2018 roku
Dom Józefa Mehoffera w Krakowie

Komentarze wyłączone.

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR