Melodie tradycji na Jarmarku Jagiellońskim

Natalia Kukulska, Paulina Przybysz, Barbara Wrońska i Wojtek Mazolewski – to oni zmierzą się w tym roku z repertuarem tradycyjnym podczas re:tradycji – specjalnej produkcji Warsztatów Kultury na Jarmarku Jagiellońskim, który odbywać się będzie od 17 do 19 sierpnia w Lublinie. Jarmark Jagielloński będzie gościć także zagranicznych muzyków. To szansa, aby na żywo usłyszeć cypryjskie dźwięki, norweskie melodie czy marokańskie brzmienia nie ruszając się z Lublina.

Melodie tradycji. Jarmark Jagielloński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Melodie tradycji. Jarmark Jagielloński (źródło: materiały prasowe organizatora)

To wyjątkowa produkcja Warsztatów Kultury, podczas której jak co roku spotkają się wybitni artyści polskiej sceny muzycznej z mistrzami muzyki tradycyjnej. Usłyszymy Paulinę Przybysz w repertuarze z mikroregionu kajockiego (Radomskie) razem ze śpiewaczką z Gałek Rusinowskich, Marią Pęzik w towarzystwie pań z zespołu Gołcunecki i kapeli Pańczaków z Adamem Tarnowskim. Pieśni z Biskupizny (Wielkopolska) zaprezentuje śpiewaczka Anna Chuda, która zaśpiewa z Barbarą Wrońską. Rzeszowskie melodie wykonają Natalia Kukulska i Helena Szpytma z Markowej, natomiast Wojtek Mazolewski wniknie do świata Lasowiaków dzięki kapeli Jurka Wrony.

17 sierpnia, godz. 19.30,  Dziedziniec Zamku Lubelskiego

Jarmark Jagielloński będzie gościć także zagranicznych muzyków. To szansa, aby na żywo usłyszeć cypryjskie dźwięki, norweskie melodie czy marokańskie brzmienia nie ruszając się z Lublina. Ciekawą propozycją będzie także zespół łączący tradycję Francji, Bułgarii i Mongolii. Swoją reprezentację będzie miała również Ukraina.

18 sierpnia, Monsieur Doumani, Cypr, godz. 19.30, Dziedziniec Zamku Lubelskiego

Ten cypryjski zespół został założony w 2011 roku w Nikozji przez Antonisa Antoniou grającego na tzourasie, Angelosa Ionasa, gitarzystę oraz Demetrisa Yiasemidesa, którego orężem jest puzon i flet. Członkowie grupy wywodzą się z różnych środowisk muzycznych, ale łączy ich cypryjska tradycja. Monsieur Doumani tworzy muzykę czerpiącą inspirację ze społeczeństwa i niestabilnej kondycji współczesnego świata. Tożsamość projektu wyznaczyły tradycyjne utwory cypryjskie w charakterystycznym dla nich niepowtarzalnym stylu.

Violons Barbares, Bułgaria, Francja, Mongolia, godz. 20.30, Dziedziniec Zamku Lubelskiego

Tych trzech muzyków, każdy z innego środowiska, prezentuje oryginalne kombinacje tradycji muzycznych swoich krajów. Zręcznie łączą mongolskie skrzypce morin chuur, bułgarską gadułkę oraz perkusję z umiejętnościami wokalnymi. Repertuar grupy stanowią w większości utwory tradycyjne, które zabierają nas w podróż przez daleki świat: na grzbietach dzikich mongolskich koni pogalopujemy przez melodyjną i romantyczną Francję aż do Bułgarii, po drodze odwiedzając także wszystkie krainy leżące pomiędzy tymi trzema państwami.

19 sierpnia, Grupa Cherifa, Maroko, godz. 14.00, Plac przed Trybunałem Koronnym

Utwory i pieśni wykonywane przez zespół traktują o życiu codziennym, problemach społecznych, wspólnocie, tolerancji, miłości, młodych ludziach, kobietach. Wszystko to w języku tamazight z regionu Atlasu Średniego. Członkowie grupy ubrani w tradycyjne stroje używać będą ludowych instrumentów charakterystycznych dla tego regionu: bębna, loutar (lutni o trzech strunach) i instrumentu violent. Obecnie Grupa Cherifa składa się z 7 osób w tym z kilku młodych artystów, którzy wraz ze starszymi muzykami pracują nad przekazem i ciągłością pieśni tamazight.

Trio Drewo,  Ukraina, godz. 16.00, Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, II piętro – sala widowiskowa

To mieszanka tradycyjnych pieśni ze Wschodniej Ukrainy oraz tradycyjnych ukraińskich instrumentów takich jak kobza, bandura czy torban. Nadiya Rozdabara i Nina Rewa, członkinie grupy Drewo ze wsi Kriaczkiwka, wraz z Jurijem Fedynskym wystąpią jako Trio Drewo, prezentując wiele znanych pieśni ludowych z Połtawy. Podczas koncertu Jurij Fedynskyj, twórca Kobzarskiego Taboru na Ukrainie, wykona również pieśni na tradycyjnym ukraińskim torbanie, kobzie i bandurze.

Raabygg, Norwegia, godz. 20.00, Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów

Dziewczyny z Raabygg „wezmą nas za rękę” i poprowadzą ścieżkami muzyki ludowej prosto z wiosek południowej Norwegii. Tradycyjna muzyka norweska jest chropowata, delikatna, taneczna, zabawna i piękna. Trio gra na kilku instrumentach i proponuje wyjątkowe muzyczne aranżacje. Artystki miały okazję spotkać wielu starszych bohaterów południowej Norwegii, z regionu znanego jako Raabyggelaget. Uczyły się grać w salonach swoich domów, słuchając baśni przy stołach nakrytych szydełkowymi obrusami. Tę atmosferę będzie można poczuć na ich koncercie w Lublinie.

Melodie tradycji na Jarmarku Jagiellońskim
Od 17 do 19 sierpnia 2018 roku
Warsztaty Kultury w Lublinie

Komentarze wyłączone.