• 2018-07-27

10. Festiwal Narracje w Oliwie

10. edycja Festiwalu Narracje, organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej i Gdańską Galerię Miejską, odbędzie się 16 i 17 listopada 2018 w Oliwie. Znane są pierwsze nazwiska twórców, których artystyczne instalacje i interwencje ożywią dzielnicę w myśl cytatu Rainera Marii Rilkego „Słońca w ciszy były jak wielki śpiew w zenicie”.

Dominika Olszowy, Wanda Wanton, Festiwal „Narracje” w Oliwie, fot. Bogna Kociumbas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dominika Olszowy, Wanda Wanton, Festiwal „Narracje” w Oliwie, fot. Bogna Kociumbas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł tegorocznych Narracji, Słońca w ciszy były jak wielki śpiew w zenicie,jest cytatem z wiersza Rainera Rilkego z 1898 roku. Zakończenie utworu, z którego pochodzi przywołany fragment, powstało w Parku Oliwskim, gdzie natchniony pięknem letniej przyrody poeta napisał go wspólnie ze swoją przyjaciółką Lou Andreas-Salomé. Feeria barw, bogactwo życia, przepych willowej dzielnicy od wieków urzekają przybyszów i stanowią dumę jej mieszkańców. Wraz z artystami Narracji odwiedzimy Oliwę w dwa listopadowe wieczory, gdy z drzew opadną już liście, a słońce przesłonią gęste chmury.

Narracje od 2009 roku eksplorują nowe miejskie wątki i historie. Artystyczne interwencje w przestrzeni publicznej dzielnic Gdańska nadają codziennym miejscom nowy kontekst i pozwalają odkryć je ponownie. Festiwal odbywa się jesienią, kiedy większość działań kulturalnych wkracza do galerii i instytucji. Narracje dają powód, by w dwa listopadowe wieczory wyjść z domu i odkrywać miasto na nowo.

Artyści zaproszeni do współpracy w wyniku open-call: Elvin Flamingo, Indrė Liškauskaitė (Litwa), Łukasz Radziszewski, Maciej Salamon oraz Piotr Zamojski.

Festiwal Narracje
Od 16 do 17 listopada 2018 roku
Instytut Kultury Miejskiej, Gdańska Galeria Miejska
Oliwa

Komentarze wyłączone.