• 2018-07-27

Dokument muzyczny w Kinie Iluzjon

Kino Ilzujon w Warszawie zaprasza na przegląd najciekawszych dokumentów o muzyce i jej twórcach – opowieściach inspirowanych dźwiękiem i muzycznych biografiach. Pierwszy seans 2 sierpnia.

Dokument muzyczny w Kinie Iluzjon, „Sugar Man”, reż. Malik Bendjelloul(źródło: materiały prasowe organizatora)

Dokument muzyczny w Kinie Iluzjon, „Sugar Man”, reż. Malik Bendjelloul(źródło: materiały prasowe organizatora)

Jako pierwsza odbędzie się projekcja  Muzykantów Kazimierza Karabasza – arcydzieła filmowej sztuki dokumentalnej i jednym z najważniejszych polskich filmów. Rozgrywająca się na przestrzeni dwóch dekad Miłość Filipa Dzierżawskiego to pasjonująca opowieść o pięciu wybitnie uzdolnionych muzykach, którzy postanowili wspólnie stworzyć zespół i zrobić muzyczną rewolucję. Mimo skrajnie różnych osobowości udało im się pozostawić po sobie imponujący dorobek.

Sugar Man w reżyserii Malika Bendjelloula to uniwersalna i zaskakująca opowieść o potędze przypadku i roli szczęścia w ludzkim życiu. Przedstawia niewiarygodną, pełną niespodzianek, a do tego prawdziwą historię życia Sixto Rodrigueza, piosenkarza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym… nikt nie słyszał.

Dokument muzyczny w Kinie Iluzjon (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dokument muzyczny w Kinie Iluzjon (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fala Piotra Łazarkiewicza jest relacją z festiwalu w Jarocinie w 1985 roku. Poznajemy dwa zupełnie różne punkty widzenia – biorącą udział w festiwalu młodzież, reżyser konfrontuje z ówczesnymi władzami miasta oraz przedstawicielami organizacji społecznych. W tle i w przerywnikach słychać rockową muzykę, bez której nie mógłby istnieć festiwal, a więc i film o nim. Jim Jarmusch swoim filmem składa hołd legendarnej grupie The Stooges i jej liderowi Iggy’emu Popowi. Przesiąknięty punkową energią Gimme Danger nie jest jednak fanowską laurką. Muzycy zdradzają Jarmuschowi historie swoich wzlotów i upadków, blaski i cienie niebezpiecznego życia, a także wspominają największe prowokacje.

Kathleen Hanna to amerykańska electro-punkowa charyzmatyczna wokalistka zespołów Bikini Kill i Le Tigre, która zyskała międzynarodową sławę jako zagorzała feministka i autorka tekstów emancypunksowych piosenek. Film Sini Anderson Punkówa śledzi burzliwe życie i karierę artystki. Ostatnim filmem w przeglądzie będzie Buena Vista Social Club. Mistrzowsko sfilmowany dokument Wima Wendersa poświęcony jest magii kubańskiego ducha. Oglądając i słuchając najlepszych muzyków Kuby, podróżujemy pełnymi egzotyki ulicami starej Hawany.

Dokument muzyczny w Kinie Iluzjon
Od 2 do 30 sierpnia 2018 roku
Warszawa

Komentarze wyłączone.