Cykl wykładów – Warszawa po wojnie. Nowe oblicze miasta

Warszawa okresu Polski Ludowej to nie tylko odbudowa miasta sprzed wojny, ale przede wszystkim czas tworzenia jego nowego oblicza. Budowa zarówno nowych obiektów mieszkaniowych, jak i użyteczności publicznej, propagandowo należała do najistotniejszych inicjatyw nowej władzy.

„Warszawa po wojnie. Nowe oblicze miasta”, Muzeum Warszawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Warszawa po wojnie. Nowe oblicze miasta”, Muzeum Warszawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przyjrzymy się, jak idee architektów niejednokrotnie mierzyły się z rzeczywistością i co z projektów powstających na deskach kreślarskich udawało się zrealizować. Temat architektury okresu Polski Ludowej jest istotny szczególnie dziś, gdy coraz więcej obiektów z lat 1945–1989 znika z przestrzeni miasta.
Program wykładów:

Handel i architektura 24 września, godz.18.30

Pierwszym powojennym domem towarowym dostępnym dla wszystkich warszawiaków, był otwarty 22 lipca 1951 roku Centralny Dom Towarowy. Po nim nastąpił intensywny rozwój przestrzenni handlowych, które z luksusowych przedwojennych oaz stały się powszechnie dostępnym dobrem. Powstające po odwilży pawilony i domy handlowe odznaczały się nowoczesną konstrukcją, kusząc przechodniów wielkimi przeszklonymi wystawami, jak w Pawilonie Cepelii czy Chemii. Nowością był także Supersam, pierwszy sklep samoobsługowy.

Sport i architektura 22 października, godz. 18.30

Osiągnięcia polskich sportowców na arenie międzynarodowej były przedmiotem propagandy sukcesu i dumy narodowej w okresie Polski Ludowej. Inwestycje w obiekty sportowe odzwierciedlały ambicje władz w tej sferze, jak np.: budowa Stadionu Dziesięciolecia jako obiektu olimpijskiego czy skoczni narciarskiej na potrzeby V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów.

Kościół i architektura 26 listopada, godz. 18.30

Uzyskanie zgody na budowę kościołów rzymskokatolickich w Polsce Ludowej aż do lat 70. było niezwykle trudne. Zmieniło się to dopiero w epoce Edwarda Gierka. Mimo to każda budowa była wielkim wysiłkiem społecznym i swoistą kontestacją działań ateistycznej władzy. W Warszawie, jednym z obiektów, o które walka trwała najdłużej, była świątynia na Ursynowie. Powstające u schyłku lat 70. i początkach 80. kościoły były także pierwszymi zwiastunami postmodernizmu w architekturze polskiej.
Prowadząca: Ewa Perlińska-Kobierzyńska jest historyczką architektury, opiekunką merytoryczną zbiorów rysunku architektonicznego Muzeum Warszawy. Zajmuje się architekturą polską XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska warszawskiego w okresie dwudziestolecia i czasu odbudowy.

Warszawa po wojnie – nowe oblicze miasta
Od 23 lipca do 26 listopada 2018 roku
Centrum Interpretacji Zabytku
Warszawa

Komentarze wyłączone.