• 2018-07-26

Widowisko muzyczne Sopot’68 Re_Make

23 sierpnia w Operze Leśnej w Sopocie odbędzie się Sopot’68 Re_Make. Wydarzenie jest bezpośrednim nawiązaniem do VIII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie, który odbył się w sierpniu 1968 roku. Impulsem do realizacji był film dokumentalny w reżyserii Magdaleny Szymków Piszę do ciebie, kochanie, który obrazuje atmosferę oraz kulisy sopockiego festiwalu, wpisanego w obraz interwencji wojsk polskich w Czechosłowacji.

„Sopot'68 Re_make” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Sopot'68 Re_make” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kiedy Wojska Układu Warszawskiego wkroczyły na terytorium Czechosłowacji, zaczynał się właśnie VIII Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie. W miarę rozwoju wydarzeń kolejni wykonawcy i całe ekipy zagraniczne, w geście protestu i solidarności z Czechami, zaczęły opuszczać festiwal. Kiedy na scenie rozbrzmiewały skoczne piosenki, Praga zaczynała płonąć…

Dekonstrukcji mitu sopockiego festiwalu, poprzez ukazanie go w konkretny kontekście historycznym oraz nawiązanie dialogu pomiędzy przeszłością a teraźniejszością podjęli się: Magdalena Szymków oraz Michał Walczak – reżyser wydarzenia.

Odwołanie do historii, a tym samym do wstrząsających wydarzeń z sierpnia 1968 roku na ulicach Czeskiej Pragi będzie można zobaczyć, usłyszeć i poczuć podczas widowiska. Specjalnie na tę okazję oryginalny repertuar muzyczny sprzed 50 lat
poddano zupełnie nowej aranżacji autorstwa Kuby Staruszkiewicza. Utwory m.in. Czerwonych Gitar, Stana Borysa czy Kalinki wykonają: Brodka, Natalia Grosiak, Natalia Przybysz, Paulina Przybysz, Basia Wrońska, Dawid Podsiadło, Kev Fox, Krzysztof Zalewski, MaJLo, Skubas, Tomasz Makowiecki. W chórkach wystąpią Michał „Bunio” Skrok i Marsija.

SOPOT’68 Re_Make, reż. Michał Walczak
23 sierpnia 2018 roku, godz. 20.30
Opera Leśna w Sopocie

Komentarze wyłączone.