Buszujący w barszczu, czyli kontrkultura w Rosji sto lat po Rewolucji

8 sierpnia nakładem Wydawnictwa Czarne ukaże się książka Konstantego Usenki pt. Buszujący w barszczu. Usenko ukazuje w niej obraz nowej rosyjskiej kontrkultury w plastikowo-szklanej erze oligarchicznego kapitalizmu. Podąża od egzystencjalnej garażowej nuty, przez hip-hop, aż po fotogeniczną i ironiczną „traszkulturę”.

Konstanty Usenko, „Buszujący w barszczu” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Konstanty Usenko, „Buszujący w barszczu” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Autor bierze pod lupę współczesne zjawiska muzyczne, kładąc szczególny nacisk na osiedlowy rap i jego przesłanie. Opisuje, co stało się z dziedzictwem kultury punk i nowej fali czasów pierestrojki, która inspiruje dziś młode pokolenie artystów. Pokazuje barwną mozaikę nawiązań do tradycji awangardy początku XX wieku, radzieckiej fantastyki, „kosmicznej” analogowej elektroniki, syberyjskiego szamanizmu i szemranej „błatnej” kultury.

Tęsknota za duchem radzieckiego humanizmu, frustracje mieszkańców bloków z wielkiej płyty, postironia nowej dresiarskiej mody, teoria korzeni i narodziny dyskursu feministycznego… Konstanty Usenko, wytrawny stalker z zakazanej Strefy i niestrudzony przewodnik, przedziera się przez gęstwiny Barszczu niczym przez rzeczywistość, w której żyją jego bohaterowie. Łodygi muzycznych i kulturowych mutantów są ze sobą mocno splątane.

Konstanty Usenko, Buszujący w barszczu
Premiera: 8 sierpnia 2018 roku
Wydawnictwo Czarne

Komentarze wyłączone.