Bestia z Polą Negri na Festiwalu Dwa Brzegi

Od początku istnienia Festiwalu Sztuki Dwa Brzegi krytyka zwraca uwagę na jego niestandardowe podejście do sztuki filmowej. 30 lipca, podczas 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, odbędzie się pokaz Bestii Aleksandra Hertza z 1917 roku. Film został w 2017 roku odrestaurowany cyfrowo przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Seansowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo wykonaniu Mariusza Gumieli i Katarzyny Czerniawskiej.

„Bestia” (1917), reż Aleksander Hertz (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Bestia” (1917), reż Aleksander Hertz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Założeniem festiwalu jest łączenie twórcy z odbiorcą oraz filmu, literatury, muzyki i sztuk wizualnych, czyli wszystkich dyscyplin, z których czerpie X Muza. Jest to projekt artystyczny odwracający się na masowego kina, przeznaczony dla koneserów kina i innych sztuk. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny po raz kolejny jest partnerem festiwalu.

Odrestaurowana przez FINA Bestia to tragiczna historia trójkąta miłosnego: młodej artystki oraz jej dwóch kochanków. Rolę artystki gra Pola Negri, największa gwiazda ówczesnego polskiego kina. Talent Negri został szybko zauważony za zachodnią granicą – najpierw podbiła Niemcy, a w 1922 roku podpisała kontrakt z Paramount Pictures i wyjechała do Hollywood. Wielkie powodzenie Poli Negri za oceanem wykorzystał dystrybutor Jesse A. Levinson, który kupił Bestię, dokonał jej nieznacznej przeróbki i przedstawiał jako The Polish Dancer. Eksport filmu do Stanów Zjednoczonych pozwolił zachować obraz do dnia dzisiejszego – wszystkie polskie kopie zaginęły lub zostały zniszczone w czasie wojny.

„Bestia” (1917), reż Aleksander Hertz (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Bestia” (1917), reż Aleksander Hertz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mariusz Gumiela bierze udział w wielu projektach muzycznych. Jest członkiem i szefem lubelskiego zespołu Dolce Vita Quartett specjalizującego się w muzyce filmowej. Komponuje, aranżuje utwory klasyczne i rozrywkowe na rozmaite składy instrumentalne i wokalno-instrumentalne. Katarzyna Czerniawska od 2006 związana jest z Filharmonią Lubelską oraz Kameralną Orkiestrą Trybunału Koronnego. W swoim dorobku artystycznym posiada nagrania studyjne do filmów i seriali oraz koncertów dla telewizji. Współpracowała z Teatrem Provisorium, wykonując muzykę na żywo podczas spektaklu Lód w reżyserii Janusza Opryńskiego oraz z Rafałem Rozmusem i jego muzyką do filmów niemych.

Bestia, reż. Aleksander Hertz
30 lipca 2018 roku, godz. 21.30
Małe kino, Kazimierz Dolny

Komentarze wyłączone.