Unsound Festival ogłasza kolejnych artystów

Tegoroczny Unsound odbędzie się od 7 do 14 października w Krakowie. W trakcie ośmiu dni będzie można poznać twórczość artystów, którzy na różne sposoby opowiadają o współczesnym świecie.

Unsound Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Unsound Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jest to już ponad połowa tegorocznego line-upu:

Audint performance & talks with Steve Goodman (Kode9), Toby Heys and Eleni Ikoniadou / Bartek Kujawski / Chris Watson, Geza Schoen & MFO present: Ephemera – Foris / Caterina Barbieri / Davy Kehoe / Dis Fig / DJ Lilocox / Eartheater / Elena Colombi b2b Olivia / Gábor Lázár / Gaika / Huerco S presents Pendant / Hubert Zemler / A Tribute to Johann Johannsson with Hildur Guðnadóttir, Robert Aiki Aubrey Lowe, Erik K. Skodvin, Sam Slater & Sinfonietta Cracovia / Kelman Duran / Lena Willikens b2b Objekt / Lotic / Manni Dee & Ewa Justka / MCZO & Duke / Nazar / Object Blue / Paweł Romańczuk, Tomoko Sauvage and Elektro Moon Vision present: Archive, The Photographs of Zofia Rydet / Phill Niblock / Powder / RP Boo / rRoxymore / Sarah Davachi / Sinjin Hawke & Zora Jones / Sophie / Syny / Ursula K. Le Guin & Todd Barton’s Music & Poetry of The Kesh, With Todd Barton & The Kesh Ensemble.

Na początku tego roku dotarła do Polski smutna wiadomość o śmierci Jóhanna Jóhannssona – islandzkiego kompozytora i autora muzyki filmowej, który był dwukrotnie nominowany do Oscara, a w 2015 roku otrzymał Złoty Glob. Mimo olbrzymiej popularności, Jóhannsson nie odciął się od swoich eksperymentalnych korzeni. Były one dla niego na tyle ważne, że mając do wyboru oscarową galę i występ na Unsoundzie, które odbywały się w tym samym czasie, artysta wybrał występ z Zephyr Quartetem. Koncert poświęcony jego pamięci odbędzie się dwa razy: na zakończenie tegorocznego festiwalu w Krakowie oraz 31 października w katowickim NOSPR. Wezmą w nim udział Sinfonietta Cracovia oraz przyjaciele kompozytora, współpracownicy, fani oraz artyści, których Jóhannsson cenił: Hldur Gudnadottir, Sam Slater, Eriku K. Skodvin, Robert Aiki, Aubrey Lowe.

W 2014 roku Unsound stworzył własną linię perfum. Jak dotąd jesteśmy jedynym festiwalem, który podjął się takiego zadania. Zapach Ephemer powstał z inspiracji muzyką Tima Heckera, Bena Frosta oraz Steve’a Goodmana, a jego autorem jest niemiecki perfumiarz Geza Schoen. W tym roku Ephemera będzie miała kolejną odsłonę. Wspólnie z Gezą Schoenem przygotowane będzie Foris – wydarzenie oddziałujące na trzy zmysły: słuch, wzrok i węch. Muzyka oparta będzie na rejestracjach Chrisa Watsona – legendarnego realizatora dźwięku i współpracownika Davida Attenborough. Za stronę wizualną odpowiada MFO, a „zapach lasu” zostanie przygotowany przez Schoena.

Jednym z ważniejszych wydarzeń muzycznych ostatnich miesięcy jest debiutancki album transgenderowej artystki Sophie, zatytułowany Oil of Every Pearl’s Un-Insides. Sophie brawurowo połączyła na nim pop z muzyką eksperymentalną, tworząc w ten sposób dzieło wielowymiarowe i na wskroś współczesne. W swoich utworach artystka opowiada o problemach osób transseksualnych, czyniąc z nich przyczynek do szerszej dyskusji – na temat kondycji człowieka w XXI wieku.

Kolejną osobą zaproszoną na festiwal jest Lotic. Ich debiutancki album Power to również bardzo osobisty i nietypowy materiał: jest tu muzyka klubowa, pop i trudne do sklasyfikowania brzmienia. Lotic przedstawia na nim ostatni okres w swoim życiu: historię zmagania się z bezdomnością oraz odkrywania własnej, niebinarnej tożsamości płciowej. Podważaniem normatywnych form ekspresji zajmuje się również Eartheater. Jej ostatni album Irisiri został przez niektórych uznany za kontrowersyjny – Eartheater w trashowy sposób łączy na nim technologie z seksualnością, a muzykę klasyczną z tym, co cyfrowe.

Kolejny projekt, którego premiera odbędzie się na Unsoundzie w Krakowie, powstaje we współpracy z Fundacją Zofii Rydet. Artystka Zofia Rydet to jedna z najwybitniejszych polskich fotografek. Rydet z niezwykłą pieczołowitością dokumentowała polską rzeczywistość. Dorobek artystki składający się z kilkudziesięciu tysięcy zdjęć jest w dalszym ciągu wywoływany, digitalizowany oraz odczytywany na nowo. Na Unsoundzie przy pomocy muzyki zrobią to Paweł Romańczuk z Małych Instrumentów oraz Tomoko Sauvage – japońska artystka mieszkająca w Paryżu. Wykorzystane w oprawie wizualnej zdjęcia zostaną przygotowane przez Eelektro Moon Vision we współpracy z Karolem Hordziejem.

Audint to z kolei grupa badawcza zajmująca się militarnym aspektem dźwięku. W skład Audintu wchodzą Steve Goodman (aka Kode9), Toby Heys i Eleni  Ikoniadou. Ich wspólny performans to opowieść o Białym Domu pod rządami Donalda Trumpa, wyzwolonej sztucznej inteligencji i tajemniczych atakach na amerykańskie ambasady w Hawanie i Kantonie, które wydarzyły się w ostatnich latach. Grupa Audint poprowadzi również panel dyskusyjny poświęcony nieludzkim, posthumanistycznym wibracjom.

I wreszcie na Unsound wracają Syny. Na swoim drugim albumie zatytułowanym Sen duet jeszcze bardziej oddał się miłości do gęstych podkładów, gęstych wersów oraz gęstego dymu z ulubionego przez nich modelu dymiarki. Syny działają właściwie w opozycji do polskiego, mainstreamowego hip-hopu, stają się w jego awangardą, próbując odblokować emocje ukryte w blokach z wielkiej płyty.

Unsound Festival
Od 7 do 14 października 2018 roku
Kraków

Komentarze wyłączone.