Spacer z Czechowiczem. Poemat o mieście Lublinie

27 lipca w Lublinie odbędzie się spacer trasą Poematu o mieście Lublinie Józefa Czechowicza. W czasie pierwszej lipcowej pełni księżyca ulice miasta przemierzał czechowiczowski Wędrowiec. W tym roku Lublinianie już po raz szesnasty pójdą jego śladami, kierując się słowami Poematu o mieście Lublinie. Uczestnicy jak co roku otrzymają okolicznościowe akcydensy, będą mieli okazję premierowo zobaczyć nowy, książkowy przewodnik trasą Poematu. Do tegorocznej akcji przyłączyła się też Rowerowa Masa Krytyczna.

„Poemat o mieście Lublinie”, Józef Czechowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Poemat o mieście Lublinie”, Józef Czechowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spacer odbył się po raz pierwszy w 2003 roku, w setną rocznicę urodzin Czechowicza. Od tego czasu wydarzenie zdążyło wrosnąć w krajobraz kulturalny miasta. Każdego roku uczestnicy wkraczają do miasta śladami wędrowca, od strony Górek Czechowskich. Następnie zdążają ku dawnemu przedmieściu Wieniawa, odwiedzają cmentarz przy ulicy Lipowej i Krakowskim Przedmieściem przechodzą na Stare Miasto. Tam, śladem nieistniejącej już ulicy Szerokiej, schodzą w miejsce, gdzie niegdyś znajdowała się dzielnica żydowska. Opuszczają miasto przez Kalinowszczyznę i Czwartek.

Podczas spaceru zostanie premierowo zaprezentowany książkowy przewodnik trasą poematu autorstwa Tomasza Pietrasiewicza. W publikacji można znaleźć nie tylko sam Poemat, ale też opowieści o historii miejsc odwiedzanych w czasie wędrówki, które są nierozerwalnie związane z życiem poety. Uzupełnieniem przewodnika jest bogaty materiał ikonograficzny: mapy dawne i współczesne, grafiki i dzieła malarskie, fotografie, z których wiele nie była dotychczas publikowana.

Spacer poprowadzi Joanna Zętar.

 Józef Czechowicz, Poemat o mieście Lublinie
Spacer z Czechowiczem
27 lipca 2018 roku, godz. 19.00
Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, Lublin

Komentarze wyłączone.