• 2018-07-25

Recitale chopinowskie na instrumentach historycznych

Przez dwa dni, 28 i 29 lipca w Warszawie będziecie mogli posłuchać recitali w ramach I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. W siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia wystąpi sześciu młodych muzyków, przygotowujących się do konkursowych zmagań.

Recitale chopinowskie na instrumentach muzycznych (źródło: materiały prasowe organizatora)

Recitale chopinowskie na instrumentach muzycznych (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do udziału w I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych zakwalifikowanych zostało 30 uczestników z całego świata, w tym 16 z Polski.  Inicjatywa Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina ma na celu przybliżyć szerokiej publiczności wyjątkowe brzmienie instrumentów na których grał i tworzył Chopin. W składzie konkursowego jury znajdują się m.in. Nelson Goerner, Dang Thai Son, Ewa Pobłocka czy Andreas Staier.

W ramach przygotowań do konkursu polscy kandydaci wystąpią z recitalami solowymi w Sali Prób Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej 272. W sobotę (28.07) zagrają Aleksandra Bobrowska, Łukasz Byrdy i Anna Hajduk-Rynkowicz. W niedzielę (29.07) natomiast zaprezentują się Katarzyna Hajduk-Konieczna, Łukasz Chrzęszczyk i Aleksandra Świgut. Konkurs rozpocznie się oficjalnie 2 września Koncertem Inauguracyjnym w Filharmonii Narodowej. W trakcie trwania przesłuchań uczestnicy zmagań ponownie pojawią się w siedzibie Orkiestry Sinfonii Varsovii. Kameralne recitale między 5 a 9 września będą dla młodych pianistów ostatnimsprawdzianem formy przed kolejnymi etapami konkursu.

Recitale odbywają się w ramach sezonu koncertowego Lato w Sinfonii Varsovii. Na sezon składają się także kameralne Letnie Koncerty na Grochowskiej, Potańcówki z muzyką na żywo oraz cykl Sinfonia Varsovia na Grochowskiej.

I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych
Od 28 lipca do 29 lipca 2018 roku
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Warszawa

Komentarze wyłączone.