Plakaty Pągowskiego od A do Z – nowa wystawa we Wrocławiu

Kolejna okazja do spotkania z Andrzejem Pągowskim we Wrocławiu –  tym razem pojawi się on w stolicy Dolnego Śląska na wernisażu wystawy swoich plakatów filmowych, tworzących swoisty Filmowy alfabet Andrzeja Pągowskiego. Spotkanie z artystą zorganizowane zostanie w ramach 18. Festiwalu Nowe Horyzonty.

„Filmowy alfabet Andrzeja Pągowskiego”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Filmowy alfabet Andrzeja Pągowskiego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Już 28 lipca fani twórczości Andrzeja Pągowskiego będą mieli okazje spotkać go osobiście na wernisażu wystawy plakatów filmowych jego autorstwa. Na wystawie zgromadzono ok 100 plakatów, od ABBY do Życia wewnętrznego. Niektóre kultowe, inne mniej znane, wszystkie na miarę wielkiego plakacisty.

Spotkanie z Pągowskim odbędzie się w Galerii Polskiego Plakatu, mieszczącej się przy ul. Św. Mikołaja we Wrocławiu. W godzinach 18.00–21.00 można będzie wysłuchać ciekawych, zabawnych i inspirujących opowieści Pągowskiego na temat jego dzieł i okoliczności ich powstania. Uczestników wydarzenia nie ominie szansa na uzyskania autografu od samego autora na plakacie wystawy czy w jego najnowszej książce Być jak Pągowski będącej owocem jego rozmowy z Dorotą Wellman.

Data tego przedsięwzięcia jest nieprzypadkowa. Wystawa eksponowana będzie w dniach od 26 lipca do 11 sierpnia, czyli w czasie, gdy we Wrocławiu odbywać się będzie wielkie święto filmowe 18. MFF Nowe Horyzonty. Wystawa oraz wernisaż uświetnią festiwalowe obchody, jednak same w sobie stanowić będą nie lada atrakcję dla Wrocławian jak i licznie przybywających w tym czasie do miasta turystów.

Andrzej Pągowski to bezsprzecznie jeden z największych mistrzów polskiego plakatu a jego prace na zawsze zrosły się z filmami m.in. Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Juliusza Machulskiego. Trafiły też do kolekcji m.in. Centrum Pompidou w Paryżu, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie i Museum of Modern Art w Nowym Jorku. W swoim oszałamiającym dorobku zgromadził ok 1400 plakatów, w tym ok 600 filmowych, spośród których ok 200 dotyczy filmów polskich. Nie jest to jednak zamknięta statystyka, ponieważ Pągowski nadal tworzy i nie myśli o emeryturze. Ostatnio tworzył plakaty dla filmów Powidoki, Pokot czy Kamerdyner i 7 uczuć.

W zeszłym roku Andrzej Pągowski obchodził 40-lecie swojej twórczości, którą chciał uczcić poprzez namalowanie 40 plakatów. Nie udało się – zaprojektował ich aż 80! Obecnie pracuje nad plakatami do filmu Wojciecha Smarzowskiego i ma nadzieję, że w tym roku ich liczba nie będzie mniejsza.

Filmowy alfabet Andrzeja Pągowskiego
Od 26 lipca do 11 sierpnia 2018 roku
Wernisaż: 28 lipca 2018 roku, godz. 18.00
Galeria Polskiego Plakatu we Wrocławiu

Komentarze wyłączone.