Steps Ahead Wzornictwo w Polsce i na Węgrzech po 2000 roku

Steps Ahead, przekrojowa wystawa polskiego i węgierskiego designu, prezentuje dynamiczny rozwój projektowania w obu krajach. Wystawa, która swoją premierę miała w Centrum Architektury Fuga w Budapeszcie, a od 31 lipca 2018 roku będzie prezentowana w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

„Steps ahead. Wzornictwo w Polsce i na Węgrzech po 2000 roku”, Instytut Wzornictwa Przemysłowego (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Steps ahead. Wzornictwo w Polsce i na Węgrzech po 2000 roku”, Instytut Wzornictwa Przemysłowego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pokazuje różnorodność współczesnych działań w obrębie dyscypliny prężnie rozwijającej się w Polsce i na Węgrzech od początku XX wieku, ale głównym punktem odniesienia jest wzornictwo powstałe po 2000 roku. Wystawa jest efektem pracy polsko-węgierskiego tandemu. Jej kuratorami są profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kierownik Katedry Wzornictwa Michał Stefanowski oraz profesor Gyula Ernyey – pionier badań i edukacji w zakresie historii i teorii designu na Węgrzech.

Kuratorzy skoncentrowali się na wzornictwie przemysłowym, które ma bezpośredni wpływ na codzienne życie. Steps Ahead prezentuje potencjał projektantów polskich i węgierskich, a jednocześnie jest odbiciem potencjału gospodarczego obu krajów. Kuratorzy pokazują nie tylko podobieństwa i różnice, ale także dziedziny, w których po zmianie systemu politycznego i gospodarczego powstawały najciekawsze projekty. W obu krajach są to: meble, transport, oświetlenie, ceramika i projektowanie społeczne, w Polsce uzupełnione o przestrzeń publiczną, narzędzia i AGD, a na Węgrzech o sprzęt medyczny, zabawki, sprzęt sportowy i instrumenty muzyczne.

Wystawa Steps Ahead prezentuje blisko sto projektów w większości wdrożonych do produkcji, wykorzystując eksponaty, wielkoformatowe fotografie oraz prezentacje wideo poświęcone pojedynczym realizacjom. Będą to m.in. pociąg Emu PesaDART, lotniskowy pojazd ratunkowo-gaśniczy Felix 8×8 zespołu Wiss, krzesło Trim Krystiana Kowalskiego czy ze strony węgierskiej beton przewodzący światło Litracon™ Árona Losoncziego, elektryczny skuter Moveo zaprojektowany przez Pétera Üvegesa i Gergely’a Kissa oraz krzesło do użytku wewnętrznego i zewnętrznego Biela Andrása Kerékgyártó.

Steps Ahead Wzornictwo w Polsce i na Węgrzech po 2000 roku
Od 31 lipca do 19 sierpnia 2018 roku
Wernisaż: 30 lipca 2018 roku, godz. 17.00
Instytut Wzornictwa Przemysłowego
Warszawa

Komentarze wyłączone.