Krzesło Henryka Sztaby wraca w nowej odsłonie

Zaprojektowane w 1968 roku przez Henryka Sztabę i przywrócone do produkcji dzięki Projekt68, marce założonej przez wnuka projektanta. Kultowe krzesło siatkowe trafi na internetową platformę yestersen w pięciu ekskluzywnych wykończeniach.

Henryk Sztaba, „Krzesło siatkowe” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Henryk Sztaba, „Krzesło siatkowe” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Specjalna edycja krzeseł jest poświęcona 50. urodzinom tego wzoru. Wykonane zgodnie z oryginalnym zamysłem projektanta, krzesło powstanie w pięciu nowych odsłonach: szlachetnych wersjach miedzi i chromu oraz awangardowych barwach różu, zieleni i czerwieni. Ich wyłącznym dystrybutorem jest yestersen.

Zaprojektowane w 1968 roku w Srebrnej Górze i pierwotnie wytwarzane dla PSS Społem krzesło było jednym z kultowych mebli tamtych czasów, obecnych w ogródkach kawiarni i punktów gastronomicznych niemal na każdym kroku. Potrzeba jego stworzenia wyłoniła się z pomysłu władzy na urządzanie barobusów – mobilnych lokali gastronomicznych, osadzonych w wysłużonych autobusach. Żeby umożliwić masową produkcję wybór tworzywa padł na zgrzewany drut – dokładnie taki, jaki był używany do produkcji koszyków dla sklepów samoobsługowych. W wersji pierwotnej krzesło było malowane farbą w zawiesinie. Współczesne technologie pozwalają na ich galwanizowanie lub malowanie proszkowe.

Po pięciu dekadach krzesło wróciło do produkcji pod czujnym okiem projektanta, za sprawą jego wnuka Tomasza Sztaby oraz Pauli Smagalskiej, tworzących razem inicjatywę Projekt68. To wyjątkowa reedycja projektu stworzona we współpracy z yestersen – internetową platformą z antykami oraz meblami, oświetleniem i dodatkami vintage.

“Projekt68 to ukłon w stronę dziadzia – Henryka Sztaby i jego ponadczasowego projektu, a z drugiej strony dla nas wielka szansa na realizowanie się w produkcji ładnych rzeczy – czyli tym, co od zawsze nas interesuje. Zajmujemy się reedycją krzesła, a także, dzięki współpracy z yestersen, wprowadzaniem nowych rozwiązań, które nigdy przedtem nie były realizowane tj. przygotowaniem niesamowitej, szlachetnej kolekcji krzeseł i hokerów” – Tomasz Sztaba

Krzesła można już zobaczyć w kilku warszawskich lokalach, m.in. w PKP Powiśle, Orzo czy nowo otwartym bistro Eden.

Henryk Sztaba, Krzesło siatkowe
Projekt68
Limitowana edycja dla Yestersen

Komentarze wyłączone.