Osobowość na talerzu

Wydawnictwo W.A.B opublikuje 22 sierpnia książkę Barbary J. King pt. Osobowość na talerzu. Kim są zwierzęta, które zjadamy? Autorka poszukuje w niej odpowiedzi na pytanie: dlaczego niektóre zwierzęta lądują na naszych talerzach, a inne uważamy za swoich najlepszych przyjaciół?

Barbara J. King, „Osobowość na talerzu. Kim są zwierzęta, które zjadamy?” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Barbara J. King, „Osobowość na talerzu. Kim są zwierzęta, które zjadamy?” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

W świadomości większości ludzi zwierzęta takie jak kurczak, świnia czy krowa istnieją przede wszystkim jako serwowane podczas posiłków mięso. Barbara J. King postanowiła to zmienić i w swojej książce pokazuje również ich odmienne, ciekawsze, chociaż z perspektywy mięsożerców także niewygodne oblicze. Prezentuje je jako zwierzęta inteligentne, niepozbawione uczuć i emocji, a nawet posiadające osobowość. Dowodzi tego, przytaczając wyniki najnowszych badań naukowych, a także wzbogacając swój wywód zadziwiającymi i zarazem wzruszającymi anegdotami.

Autorka nie zamierza przy tym skłaniać czytelników do przejścia na weganizm – zaprasza jednak do zastanowienia nad własnymi postawami wobec jedzenia mięsa i jego skutkami dla planety.

Barbara J. King, Osobowość na talerzu. Kim są zwierzęta, które zjadamy?
Przekład: Adam Pluszka
Premiera: 22 sierpnia 2018
Wydawnictwo W.A.B

Komentarze wyłączone.