Wycinanki polskie

Leica 6×7 Gallery Warszawa zaprasza na pierwszy w Warszawie indywidualny pokaz prac Alicji Białej. Wystawa zatytułowana Polska to obszerna prezentacja fotokolaży z cyklu „wycinanki polskie”. Cykl ten powstał pierwotnie jako materiał wizualny do wierszy Marcina Świetlickiego Polska (wiązanka pieśni patriotycznych), by ostatecznie przerodzić się w akcję performatywną Polska bez obrazy.

Alicja Biała, „Polska” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alicja Biała, „Polska” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace Alicji Białej z serii Polska składają się z symboli, motywów i emblematów budujących zbiorową tożsamość Polaków. Artystka wykorzystuje zdjęcia z Internetu, archiwa rodzinne, wycinki prasowe, a także własne zdjęcia wykonane na potrzebę projektu. „Pocięta i poklejona byle jak, na kacu, na kolanie, chaotycznie. I nie wiadomo, jakim cudem jeszcze się trzyma” – mówi o Polsce artystka.

Fotomontaże Alicji Białej jako „wycinanki polskie” powstawały niezależnie od wierszy Marcina Świetlickiego jako oddzielne narracje, by ostatecznie połączyć się w książkę wydaną w tym roku przez Wydawnictwo Wolno. Kontynuacją „wycinanek polskich” stał się projekt Polska bez obrazy, nawiązujący do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

Odwołując się do tradycji peregrynacji, artystka zainicjowała podróże wybranych prac po kraju. W akcję włączyło się wiele osób, także ze świata kultury i polityki. Wizerunki odwiedziły m.in. Krystynę Jandę, Olgę Tokarczuk, Katarzynę Nosowską, Roberta Biedronia.

Sama artystka tak podsumowuje swoje intencje: „Ważne było dla mnie, aby te prace podróżowały, żeby stały się przyczynkiem do rozmów o Polsce, ale też pozwoliły spojrzeć na nas samych z dystansu. Bowiem Polacy – zupełnie niepotrzebnie – bardzo drażliwi są na tle własnej polskości. Niech te prace wywołają uśmiech, ewentualnie refleksję”.

Na wystawie w Leica 6×7 Gallery Warszawa zaprezentowane zostaną nie tylko oryginały fotokolaży, zarówno te publikowane, jak i niepublikowane w tomie Polska (wiązanka pieśni patriotycznych), ale także nowe prace, które powstały w ostatnim czasie. Do galerii dotrą także wędrujące po kraju „wizerunki”. Ich długą drogę i liczne przygody przedstawiać będzie przygotowana specjalnie na wystawę instalacja site-specific.

Alicja Biała – ilustratorka, graficzka, artystka wizualna. Ukończyła Via University College oraz The Copenhagen School of Design and Technology w Danii. Obecnie kontynuuje edukację na The Royal College of Art w Londynie. Jej ilustracje publikowane są regularnie m.in. w Danii, Polsce, Niemczech, Chinach i Australii. Jest także autorką murali, które znajdują się w Polsce, Portugalii, Meksyku, USA. Ostatnie wystawy indywidualne artystki odbyły się w Santa Barbara Center for Art, Science and Technology w Kalifornii oraz MuteGallery w Lizbonie. Wybór wierszy Marcina Świetlickiego Polska (wiązanka pieśni patriotycznych) jest pierwszą książką z jej pracami.

Alicja Biała. Polska
Kuratorka: Monika Proniewska
Od 27 lipca do 22 września 2018 roku
Wernisaż: 26 lipca 2018 roku, godz. 19.00
Spotkanie: Alicja Biała – Marcin Świetlicki: 27 lipca 2018 roku, godz. 18.00
Rozmowa: Alicja Biała i współtwórcy projektu Peregrynacja: 13 września 2018 roku, godz. 18.00
Leica 6×7 Gallery w Warszawie

Komentarze wyłączone.