• 2018-07-21

Mężczyzna bez skrupułów kontra piękna feministka

Od 20 lipca w kinach Sztuka Kłamania. W świecie, gdzie kłamanie jest sztuką równie wyrafinowaną jak miłość, nie ma miejsca na zbędne sentymenty. Co wyniknie z tej mieszanki charakterów, oszustw i zakręconej fabuły? Z pewnością coś romantycznego i niespodziewanego. W rolach głównych występują laureat Oscara Jean Dujardin i Mélanie Laurent.

„Sztuka kłamania”, reż. Laurent Tirard (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Sztuka kłamania”, reż. Laurent Tirard (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

On – kapitan Neuville (Jean Dujardin), jest pozbawionym skrupułów, przebiegłym… tchórzem. Ona – Elisabeth (Mélanie Laurent), to szczera, rozważna i honorowa siostra niewinnej Pauline, czyli narzeczonej oficera. Pewnego dnia mężczyzna musi pilnie wyjechać, ale zapewniając ukochaną o swoim uczuciu, obiecuje, że będzie do niej często pisał. Niestety żaden jego list nigdy nie dociera do zrozpaczonej Pauline.Elisabeth postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i, podszywając się pod niesłownego Neuville’a, zaczyna pisać do porzuconej narzeczonej fałszywe wiadomości. Pewnego dnia kapitan niespodziewanie powraca do domu. W trosce o wrażliwe serce Pauline, Neuville i Elisabeth zmuszeni są brnąć w kolejne kłamstwa. Kobieta i mężczyzna prześcigają się w coraz bardziej wymyślnych historiach, a ich finezja nie zna granic. W kłamstwach jednak łatwo można się pogubić.

Film porusza tematy bardzo współczesne: nasze przywiązywanie wagi do wyglądu, pogoń za pieniędzmi… Można w nim odnaleźć naszą obsesję na punkcie naszego wizerunku, popisywania się, posiadania pieniędzy. Sztuka kłamania jest pełna ukłonów w stronę XXI wieku i tego, co w nim też niechlubne: gonitwy za pieniądzem, dążenia do celu po trupach, wspinania się po szczeblach kariery zawodowej czy społecznej bez względu na cenę. Te rzeczy, niestety, nigdy nie wychodzą z mody  – Jean Dujardin.

Sztuka kłamania, reż. Laurent Tirard
Premiera: 20 lipca 2018 roku
Kino Świat

Komentarze wyłączone.