• 2018-07-21

Czaszka – symbol domy mody McQueen

20 lipca do kin trafił film McQueen o niezwykłym geniuszu, wizjonerze i projektancie mody Alexandrze McQueenie. Na plakacie króluje symbol, który McQueen wprowadził do swoich projektów w 2003 roku, tworząc chustę ozdobioną czaszkami, która stała się powszechnym przedmiotem pożądania. Po jego śmierci 11 lutego 2010 roku, w londyńskim domu towarowym Liberty klienci wykupili wszystkie egzemplarze słynnego dodatku. Czaszka, przez długi czas utożsamiana właśnie z przemijaniem i śmiercią, była unikana szerokim łukiem przez świat mody, zwłaszcza haute couture. Mało kto wie, że ukrywając się wśród subkultur, dopiero spopularyzowana przez McQueena, na nowo zyskała status ponadczasowości.

„McQueen” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„McQueen” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Czaszka na plakacie filmu McQueen, jak i jej różnorodne motywy przewijające się w filmie pomiędzy głównymi sekwencjami, jest tym bardziej wyjątkowa. Stanowi hołd dla marki McQueen oraz jej założyciela. Projektant Gary James McQueen – siostrzeniec Alexandra, który tworzył swoje pierwsze prace pod czujnym okiem samego McQueena, we współpracy ze stałym fotografem marki Danem Tobinem Smithem oraz prestiżową agencją efektów specjalnych Asylum w Londynie, powołał do życia projekt, który stanowi główny motyw identyfikacji wizualnej filmu McQueen. Inkrustowany złotem, kwiatami oraz otoczony towarzystwem ptaków, motyli i ciem cyfrowy model prawie metrowej czaszki, dzięki technice druku 3D powstał naprawdę. Następnie udekorowany świeżymi kwiatami i sfilmowany trafił na plakat.

Wizjoner. Buntownik. Geniusz. Aleksander McQueen. Przyszedł znikąd i na zawsze odmienił świat mody. Zwykły chłopak z biednej dzielnicy Londynu stworzył wartą miliony dolarów, luksusową markę. Stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sztuki współczesnej. Odważny i bezkompromisowy, McQueen zwykł mawiać: „Moje pokazy mody to sex, drugs and rock n’roll. Mają elektryzować. Wywoływać emocje. Szok i atak serca”. Skąd czerpał wielką wewnętrzną siłę, dzięki której podbił hermetyczny świat haute couture? Projektował dla brytyjskiej królowej i największych gwiazd, takich jak Rihanna czy Nicole Kidman. U szczytu sławy popełnił samobójstwo. Jaką tajemnicę kryło jego życie?

McQueen to oparta na faktach historia artysty – równie fascynująca, jak jego dzieła. Opowieść o człowieku, któremu niezwykła wrażliwość i energia pozwoliły wspiąć się na szczyty sławy i świata pop kultury.

McQueen
Dystrybutor: Gutek Film
W kinach od 20 lipca 2018 roku

Komentarze wyłączone.