KINOLATO GGM

Gdańska Galeria Miejska zaprasza na drugą edycję letniego cyklu KINOLATO GGM, który będzie odbywać się na nabrzeżu Motławy przy ul. Powroźniczej, gdzie mieści się GGM2.

KINOLATO GGM (źródło: materiały prasowe organizatora)

KINOLATO GGM (źródło: materiały prasowe organizatora)

26 lipca, godz. 21.00

Róża Duda, Michał Soja: Jestem synem górnika / 30’, 2018. Projekcja filmu oraz spotkanie z artystami

Jestem synem górnika składa się z nagrań wideo nakręconych w zatopionej kopalni na Dolnym Śląsku oraz opuszczonym hotelu w Grecji. To wędrówka po zużytych przestrzeniach obdarzonych nowym życiem, zainfekowanych wykwitami zbiorowej techno-podświadomości. Miejscach, które funkcjonują̨ w inercji i postępującej entropii, jako efekty uboczne akumulacji kapitału. Dają̨ one jednak początek nowemu rodzajowi logiki. Pragnienia generują̨ tam wybujałe struktury, nadające sens egzystencji. Wyobrażone treści, niewidzialnie przenikają̨ się̨ z rzeczywistymi. Widzialny świat poddany jest zabiegom edytowania, czyszczenia, dodawania, odejmowania, strategii typowej dla zmieniających się̨ obozów władzy tworzących swoją wizję rzeczywistości.

Górnik zasilał rozwój technologiczny, pozostając zredukowanym do czystej funkcji pracy, generował zysk na górze przez wydobycie tego, co na dole. Ale kim tak naprawdę jest jego syn? Produktem jakiejś́ nowej świadomości, frankensteinowskim zlepkiem wyzysku i gorączki konsumpcji. Pozszywanym z kawałków historii i kulturowych kodów. Jest świadomością̨ wrzuconą w sam środek postapokaliptycznego krajobrazu, pustego i martwego.

9 sierpnia, godz. 20.30

Koncert & the romantic horse, Agnieszka Kucharska, Aleksandra Zielińska

& the romantic horse to projekt dwóch artystek audiowizualnych działający na pograniczu sound artu, performansu i girlsbandu. Swoje działania definiują w obszarze sztuk wizualnych, tworząc złożone instalacje dźwiękowe z elementami działań na żywo.

16 sierpnia, godz. 21.00

Karolina Breguła i mieszkańcy podwórka między ulicami Reja, Sienkiewicza i Górnickiego na wrocławskim Ołbinie: KTO TAM / serial / 5 odcinków po 11’, 2016. Projekcja filmu

Kto tam to serial partycypacyjny stworzony z mieszkańcami podwórka między ulicami Reja, Sienkiewicza i Górnickiego na wrocławskim Ołbinie. Każdy odcinek został napisany, nakręcony i zmontowany w ciągu niecałych trzech dni. Projekcje odbywały się w każdą środę i sobotę w sąsiedzkim kinie plenerowym, zaaranżowanym na podwórkowej górce. W kolejnych odcinkach towarzyszymy mieszkańcom w odkrywaniu historii grasującego po osiedlu potwora zjadającego klucze.

Nakręcenie serialu Kto tam było przede wszystkim projektem społecznym. Wspólne działanie miało zmienić relacje we wspólnocie sąsiedzkiej. Mieszkanka podwórka, przy którym powstawał serial, mówiła podczas jednego ze spotkań: My na tym podwórku mieszkamy po 20–30 lat. I przez cały ten czas w większości znaliśmy się tylko z widzenia – nawet nie znaliśmy swoich imion, czasem nawet nie mówiliśmy sobie dzień dobry. Dzięki pracy z Karoliną poznaliśmy się. Teraz ze sobą rozmawiamy, odwiedzamy się w domach. Jak idę przez podwórko, dzieci krzyczą do mnie na powitanie. To niesamowita zmiana. Praca nad tym serialem odmieniła nasze podwórko. Serial powstał w ramach projektu Wrocław – wejście od podwórza, stanowiącego część programu sztuk wizualnych Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016.

23 sierpnia,  godz. 21.00

Justyna Górowska: Orang pendek / 26,25’, 2014. Projekcja filmu

Orang pendek jest unikatowym hominidem zamieszkującym lasy tropikalne Sumatry. Poruszający się w pozycji pionowej, owłosiony na całym ciele lecz pozbawiony ogona, może być utraconym ogniwem teorii ewolucji. Widziany przez paruset ludzi pomimo swej wyjątkowości do tej pory nie został poddany gruntownej analizie, dlatego ukonstytuował się na pograniczu snu i jawy. Projekt dokumentuje ekspedycje w lasy mgliste, której celem było zbadanie naturalnego środowiska tego stworzenia.

KINOLATO GGM
Artyści: Karolina Breguła, Róża Duda i Michał Soja, Justyna Górowska, & the romantic horse (Agnieszka Kucharska, Aleksandra Zielińska)
Identyfikacjia wizualna: Ewelina Orłowska
Koordynacja: Gabriela Warzycka-Tutak, Andrzej Zagrobelny
Od 26 lipca do 23 sierpnia 2018 roku
Nabrzeże Motławy przy GGM2 w Gdańsku

Komentarze wyłączone.