Sny o byciu zjedzonym

Poprzez wydrążone jabłko Agatka trafia do Krainy Grzybów, gdzie poznaje wiewiórkę Małgosię o wielu obliczach. Małgosia jest wszędzie – również w nosie Agatki – i zachęca ją do odnalezienia w sobie grzybowego światła. Z ich wspólnych przygód dowiadujemy się, jak zrobić z papieru, jak poprawnie telefon oraz jak swoje dziecko.

Wiktor Stribog, „Sny o byciu zjedzonym” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wiktor Stribog, „Sny o byciu zjedzonym” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kraina Grzybów TV zaistniała jako anonimowy kanał YouTube w 2013 roku. Projekt stał się rozpoznawalny dzięki swojej zagadkowości, odwołaniom do formatów telewizyjnych przełomu lat 80. i 90. oraz ścieżce dźwiękowej. Poszczególne części Poradnika Uśmiechu wprawiały widza w osłupienie, wciągając w psychodeliczny strumień świadomości. Pojawiło się wiele interpretacji, wśród których najciekawszą była zapowiedź konfliktu nuklearnego. Na szczęście wojna atomowa nie wybuchła, a tajemnica Krainy Grzybów TV została ujawniona przez autora cztery lata po premierze pierwszego odcinka. Ze względu na swoją interdyscyplinarność i uniwersalny irracjonalizm, projekt funkcjonuje na wielu płaszczyznach. To nie tylko internetowy fenomen, ale też intrygujący krótki metraż, wideo art czy content marketing.

Wystawa Sny o byciu zjedzonym zestawia projekt Kraina Grzybów TV z późniejszymi realizacjami, w których autor powraca do eksplorowania absurdu i stylistyki retro. Serie Berkelesz, Gęgaloma oraz Animals, except with human legs wyprowadzają logikę na manowce, jak gdyby była psem Zbigniewem. Niedomówienia, neologizmy oraz czarny humor grają tu z estetyką starych ogłoszeń reklamowych i komiksów. Wizualna przyjemność idzie w parze z psychicznym udręczeniem, w którym można zagubić się bez pamięci i być może nigdy już nie wrócić ze spaceru. Światy wyobrażone Striboga witają gości przyjaznym billboardem i autentyzmem jakości lo-fi. Zatrucia pokarmowe zdarzają się w nich rzadko, choć wiemy już, że pleśń nie wybiera.

Podczas otwarcia wystawy słuchowisko zagrają Mchy i porosty.

Wiktor Stribog (1988) – kulturoznawca, twórca treści tekstowych, muzycznych i wizualnych, autor projektu Kraina Grzybów TV, osoba ludzka.

Wiktor Stribog. Sny o byciu zjedzonym
Kurator: Paweł Wątroba
Od 28 lipca do 7 września 2018 roku
Otwarcie: 28 lipca 2018 roku, godz. 19.00
CSW Kronika w Bytomiu

Komentarze wyłączone.