Off Opera 2018

Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury z Poznania zaprasza 25 lipca na kolejną edycja projektu Off Opera. Organizatorzy jak co roku zaproponują uczestnikom projektu bezpłatne warsztaty, spektakle i koncerty.

OffOpera 2017, fot. Dawid Majewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Off Opera 2017, fot. Dawid Majewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury z Poznania od kilku lat aktywnie włączają się w działania na rzecz kultury, sztuki, edukacji i harmonijnej komunikacji społecznej. Odbywające się od 2014 roku projekty to unikatowe wydarzenia, gdzie radosna zabawa przeplata się z wysokim poziomem artystycznym. To doskonała okazja, by poznać historię Wielkopolski, a także współczesne małe ojczyzny.

Tegoroczna edycja zogniskowana jest wokół głównego tematu, jakim jest: ANSAMBL | WIELOGŁOS | WSPÓLNOTA | WIELKOPOLSKA. Temat projektu odwołuje się do formy wypowiedzi muzyczno-teatralnej jaką jest ansambl − harmonijne połączenie wielu głosów (rozumianych tutaj jako dźwięk, ale także jako zabranie głosu w dyskusji na tematy istotne dla społeczności i wspólnoty). Ansambl jako forma muzyczna silnie obecna w dziele operowym wykorzystuje możliwość przemawiania wielu bohaterów w tym samym czasie. Natomiast metafora ansamblu staje się użyteczna do próby stworzenia czasoprzestrzeni dialogu i twórczej wymiany myśli pomiędzy artystami i publicznością. Uczestnicy projektu postarają się odpowiedzieć na kilka pytań: Czym jest wspólnota − narodowa i lokalna? Jak teatr operowy reaguje na procesy reorganizacji wspólnoty? Czym jest społeczność lokalna w dziele operowym? Czy taniec w dziełach polskich wieszczów narodowych ma charakter wspólnototwórczy?

Projekt obejmie swym zasięgiem miejscowości oddalone od społeczno-kulturalnego centrum województwa wielkopolskiego − realizowany będzie m.in. w: Gnieźnie, Gołuchowie, Pleszewie, Tarnowie Podgórnym i Pobiedziskach.

Off Opera 2018
Od 25 lipca do 15 października 2018 roku
Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury w Poznaniu

Komentarze wyłączone.