• 2018-07-19

Nic do ocalenia

Uczucie straty jest nierozerwalną częścią fotografii. Obrazy, pozornie ocalone od zapomnienia, uświadamiają nam kruchość osób, zmienność miast, nietrwałość krajobrazów i przedstawionych sytuacji. Robiąc i oglądając zdjęcia, za każdym razem dotykamy śmiertelności i przemijalności. Skrawek rzeczywistości, który chcemy uchronić od zapomnienia, bezpowrotnie przemija. Sekunda, w której naciskamy migawkę aparatu, już nigdy się nie powtarza.

Joana Toro,  „El animero (Łowca dusz)”, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joana Toro, „El animero (Łowca dusz)”, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace prezentowane na wystawie nawiązują do tematu utraty, traktowanej wielopłaszczyznowo. Nie tylko opowiadają o niej, ale same zostały „stracone” – zgubione w archiwum lub zapomniane. Części z nich nigdy nie wywołano. Inne odrzucono. Nie znaleziono dla nich miejsca, mimo powszechnie panującej kultury nadmiaru i nadprodukcji obrazu.

Wszystkie te fotografie, chociaż fizycznie ocalone na tej wystawie, mają tylko iluzoryczny przywilej trwałości. Czasy dzieciństwa, które nigdy nie wrócą. Bliscy, którzy odeszli.  Zapomniane miejsca, stracone terytoria i tożsamości. Mimo krótkiego wrażenia realnej obecności, tak naprawdę z tych historii nie pozostanie nic do ocalenia.

Nic do ocalenia to zbiorowa wystawa fotografii wchodzących w skład projektu The Hidden Photo, który rozpoczął swoją działalność w 2015 roku. Strona internetowa projektu gromadzi zdjęcia, które zostały odrzucone przez ich autorów i pozostały ukryte.

Peter Holliday, „Vestmannaeyjar Airport”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Peter Holliday, „Vestmannaeyjar Airport”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści: Paweł Biedrzycki, Tomasz Böhm, Mariusz Drezniak, Paweł Fabjański, Behzad Farazollahi, Nazar Furyk, Peter Holliday, Karolina Jonderko, Lucyna Kolendo, Mateusz Kowalik, Michał Łuczak, Błażej Marczak, Gregory Michenaud, Juan Rodríguez Morales, Maciek Niemojewski, Bartek Pawlik, Maciej Przemyk, Kaja Rata, Kuba Rodziewicz, Rafał Siderski, Paweł Starzec, Kamil Śleszyński, Joana Toro, Ola Walków, Joanna Wierzbicka, Ania Witko, Clint Woodside, Ada Zielińska.

Nic do ocalenia
Kuratorka: Ewa Mielczarek
Od 27 lipca do 26 sierpnia 2018 roku
Wernisaż: 27 lipca 2018 roku, godz. 19.00
Galeria IFF (Fundacja Instytut Fotografii Fort) w Warszawie

Komentarze wyłączone.