• 2018-07-19

I po co nam wolność? Warsztaty wideoeseju z Andrzejem Sapiją

Od 20 do 22 lipca w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu odbędą się warsztaty wideoeseju I po co nam wolność? z profesorem Andrzejem Sapiją. Uczestnicy poznają na nich możliwości kreacyjne wideoeseju jako formy autorskiego komentarza wyrażonego językiem filmu. Na wydarzenie zapraszają Kino Centrum i Fundacja Sztuki Świata.

„I po co nam wolność?” Warsztaty Wideoeseju z prof. Andrzejem Sapiją (źródło: materiały prasowe organizatora)

„I po co nam wolność?” Warsztaty Wideoeseju z prof. Andrzejem Sapiją (źródło: materiały prasowe organizatora)

Realizacja wideoeseju motywować ma uczestników do rozwijania umiejętności posługiwania się audiowizualną metaforą, dostrzegania symboli w detalach i wydobywania sensów ogólnych ze szczegółów. Zadaniem osób biorących udział w warsztatach będzie stworzenie wideoesejów inspirowanych wystawą i problematyką wolności. Kontekstem dla tych ekranowych impresji mają być obserwacje z życia Torunia – podpatrzone zdarzenia, sytuacje, obrazy ukazujące różne sposoby pojmowaniawolności w przeszłości i teraźniejszości miasta. Projekt wpisuje się obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę poprzez powiązanie tematyki warsztatów oraz proponowanych w ich ramach działań z wystawą I po co nam wolność? prezentowaną w toruńskim CSW.

Andrzej Sapija (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Sapija (źródło: materiały prasowe organizatora)

prof. Andrzej Sapija – ur. 1954, reżyser, scenarzysta, operator, montażysta, producent. Absolwent Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Autor kilkudziesięciu filmów dokumentalnych o sztuce i literaturze współczesnej, filmów z dziedziny historii najnowszej i współczesnych problemach m.in. Stadion, czyli Jarmark Europa, Polskie Państwo Podziemne 1939–1945, Powstanie Warszawskie… 60 lat później, Podaj cegłę, czyli polski socrealizm, a także filmów biograficznych o Tadeuszu Kantorze, Tadeuszu Różewiczu i innych.

I po co nam wolność? Warsztaty Wideoeseju z prof. Andrzejem Sapiją
Od 20 do 22 lipca 2018 roku
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

Komentarze wyłączone.