Na co uważać, kupując używaną lustrzankę aby niepopełnić błędu?

Fotografowanie bliskich, szczególnie dzieci, a także przyrody, daje hobbystom wiele satysfakcji. Często taka pasja zmienia się w sposób na życie. Jednak od czegoś trzeba zacząć. Kiedy kupujemy pierwszy aparat, niejednokrotnie szukamy ekonomicznych rozwiązań i szukamy wśród używanych aparatów. Szczególnie droższe, zaawansowane modele chętniej kupujemy w komisach czy bezpośrednio od właścicieli. Trzeba jednak pamiętać, że zakup używanego sprzętu wiąże się z pewnym ryzykiem. Na co zatem zwracać uwagę, kiedy kupujemy używany aparat fotograficzny? Oto kilka porad.

(źródło: materiały reklamodawcy)

(źródło: materiały reklamodawcy)

O czym powinniśmy pamiętać przy zakupie używanej lustrzanki

Kupując używany sprzęt fotograficzny, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Do najważniejszych zaliczyć należy przede wszystkim:

  • wygląd zewnętrzny aparatu – jeżeli obudowa aparatu nosi wyraźne ślady użytkowania istnieje ryzyko tego, że również jego podzespoły mogą być uszkodzone, co niesie ze sobą ryzyko tego, że sprzęt nie będzie działał tak jak powinien lub nie będzie działał w ogóle;
  • informacje o ilości wykonanych zdjęć i ewentualnych naprawach – tak jak w samochodzie zwraca się uwagę na to, ile kilometrów ma przejechanych, tak w aparacie, ile ma wykonanych zdjęć. Jest to bardzo ważne, szczególnie przy słabszych aparatach, w których żywotność migawki jest krótsza. Jeżeli sprzedawca informuje nas o tym, że aparat był naprawiany czy serwisowany, warto sprawdzić faktury, aby zobaczyć, co dokładnie było naprawiane;
  • co dzieje się w środku aparatu – o ile jest to możliwe, warto sprawdzić, czy do środka aparatu nie dostał się piasek lub wilgoć. Zarówno jedno, jak i drugie, może niekorzystnie wpłynąć na stan aparatu i jego sprawne działanie;
  • dokumenty aparatu – od sprzedającego zawsze należy oczekiwać dokumentów zakupu, a także gwarancyjnych, jeżeli aparat jest jeszcze objęty gwarancją. Pozwoli nam to uniknąć ryzyka zakupu sprzętu pochodzącego z niewiadomego źródła.

Przy zakupie aparatu cyfrowego, szczególnie tego z wyższej półki z drugiej ręki, należy w miarę możliwości wybierać ogłoszenia, w których oferowana jest możliwość sprawdzenia sprzętu w najbliższej okolicy naszego miejsca zamieszkania. To pozwoli nam przetestować aparat, a także umożliwi bezpośrednią rozmowę ze sprzedającym, co często ułatwia zakup.

Gdzie szukać używanych aparatów?

Dobrym miejscem do zakupu aparatu są specjalistyczne komisy fotograficzne, które działają zarówno stacjonarnie, jak i online (przykładem może być komis fotograficzny e-oko.pl). W takich punktach zatrudniane są osoby, które znają się na fotografowaniu i często jest ono ich pasją. Dlatego potrafią pomóc w doborze aparatu oraz osprzętu pozwalającego w pełni korzystać z wybranego modelu. Zobacz również Kupujemy aparat cyfrowy. Na co zwrócić uwagę?

 

Komentarze wyłączone.