Performance w studio Edwarda Krasińskiego

Miejsce to kompozycja autorstwa Paolo Thorsena-Nagela, a zarazem performans dźwiękowy dedykowany pracowni Edwarda Krasińskiego. Wyobraża on, poprzez dźwięk, enigmatyczną historię miejsca i zawierającej je przestrzeni. Wykorzystując terenowe nagrania rozmaitych dźwięków charakterystycznych dla pracowni i jej otoczenia, a także reagując na nie poprzez nagrane i realizowane na żywo dźwięki elektroniczne, Miejsce bada potencjał przyległego przeszklonego pawilonu jako performatywnego wehikułu dla kontynuacji dziedzictwa – słyszalnego, nie widzialnego.

Paolo Thorsen-Nagel, Fundacja Galerii Foksal  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paolo Thorsen-Nagel, Fundacja Galerii Foksal (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poprzez dalsze nagrania poczynione niedawno na potrzeby Miejsca Thorsen-Nagel pragnie dokonać refleksji nad studiem jako całością, wprawiając je w ruch za pomocą dźwięku. Dźwięki trawersują ruch, sposób w jaki można spacerować po mieszkaniu, nasłuchując je z kilku mniej lub bardziej płynnych pozycji, uznając miejsce za stały element w strumieniu dźwięku. We Wprowadzeniu do ogólnej Teorii Miejsca czytamy: „MIEJSCE nie może być mechanicznie utrwalone, ale musi być nieustannie utrwalane”. Rozmaite nagrania zostają odtworzone w strukturze pawilonu, tworząc rodzaj równoległej przestrzeni studyjnej, w której architektura, widownia oraz rozprzestrzenianie się i odbiór dźwięku stają się częścią animowanego ruchu definiującego miejsce tu i teraz.

Nagranie performansu pozostanie w Instytucie Awangardy na zasadzie depozytu i będzie odtwarzane przy specjalnych okazjach.

Paolo Thorsen-Nagel (ur. 1985 w Chicago) jest muzykiem i artystą o amerykańsko-niemieckich korzeniach. W swoich pracach dźwiękowych, video i performansach skupia się na materialności dźwięku i jego relacji z przestrzenią fizyczną i psychiczną, a także ich wizualnej zależności. Był doradcą ds. dźwięku i muzyki documenta 14, kuratorem Listening Space (Ateny) oraz współkuratorem odbywającego się w ramach documenta 14 cyklu koncertów w sali koncertowej Megaron w Atenach (2017).

Performance Miejsce. Paolo Thorsen-Nagel
19 lipca 2018 roku, godz. 20.00
Instytut Awangardy w Warszawie

Komentarze wyłączone.