Bronisława Piłsudskiego pojedynek z losem

16 lipca nakładem Wydawnictwa Iskry ukazała się książka Jerzego Chociłowskiego pt. Bronisława Piłsudskiego pojedynek z losem.

Jerzy Chociłowski, „Bronisława Piłsudskiego pojedynek z losem” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Jerzy Chociłowski, „Bronisława Piłsudskiego pojedynek z losem” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Pierwsza opowieść biograficzna o niezwykłym bracie Marszałka, starszym o rok Bronisławie (1866–1918). Skazany w Petersburgu na śmierć za udział w próbie zamachu na cara, zesłany po złagodzeniu wyroku na Sachalin, odkrył w sobie pasję etnografa. Fascynowali go Ajnowie, tajemniczego pochodzenia, zagrożeni wymarciem autochtoni wyspy. Badał ich kulturę i obyczaje, stał się także ich obrońcą. Przyjęty do klanu, poślubił młodą Ajnuskę, miał z nią dwoje dzieci.

W Krakowie i Lwowie, gdzie mieszkał po powrocie z dziewiętnastoletniej tułaczki, trafił na mur obojętności. Nie miał stałej pracy, cierpiał niedostatek. Ciężko przeżył nieszczęśliwy finał nieostrożnego romansu. Po wybuchu wojny światowej przeniósł się do Szwajcarii, potem do Paryża, gubiąc się beznadziejnie w wirze emigracyjnej działalności politycznej. Zgnębiony, schorowany, dręczony poczuciem samotności, utonął samobójczo w Sekwanie.

Autor książki w barwny i przystępny sposób przypomina go w stulecie śmierci nie tylko jako wybitnego uczonego, lecz także jako przyjaciela ludzi, marzyciela i rozbitka duchowego, samotnika, któremu życie poskąpiło szczęścia.

Jerzy Chociłowski, Bronisława Piłsudskiego pojedynek z losem
Premiera: 16 lipca 2018 roku
Wydawnictwo Iskry

Komentarze wyłączone.