Chaos Warszawa. Spotkanie autorskie w Spółdzielni Ogniwo

Spółdzielnia Ogniwo i Fundacja Bęc Zmiana zapraszają na spotkanie autorskie Joanny Kusiak, wokół jej najnowszej publikacji Chaos Warszawa. Porządki przestrzenne polskiego kapitalizmu, które poprowadzi Karol Kurnicki.

J. Kusiak, „Chaos Warszawa. Porządki przestrzenne polskiego kapitalizmu”, fot. Justyna Chmielewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

J. Kusiak, „Chaos Warszawa. Porządki przestrzenne polskiego kapitalizmu”, fot. Justyna Chmielewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na początku tej książki jest chaos. Chaos jako sama Warszawa, czyli pełna problemów przestrzeń miejska, oraz chaos jako słowo-klucz, którego używamy, by ją krytykować. Demaskując pojęcie chaosu jako ideologicznego wytrychu, a nawet rodzaj teorii spiskowej, autorka analizuje systemowe porządki, które skrywają się za pozornym chaosem Warszawy: od logiki przestrzennej globalizacji po nieudane projekty reform, od upadku kooperatyw ogrodniczych na Białołęce po kredyty we frankach i lokalny szowinizm, od przedwojennej akcji terenowej Starzyńskiego po legalistyczne fikcje reprywatyzacji. Czy warszawski chaos przestrzenny jest rzeczywiście ustawowo zaprogramowany? Co miało pierwotnie powstać w miejscu osiedla Derby na Białołęce? Kto nam ukradł konflikt o własność? Książka ta nie jest tylko systemową analizą najistotniejszych procesów, które ukształtowały przestrzeń Warszawy po 1990 roku.

Joanna Kusiak – socjolożka i badaczka miast z Uniwersytetu Wiedeńskiego, prowadzi interdyscyplinarne badania na pograniczu studiów miejskich, teorii krytycznej i socjologii prawa. W kwietniu 2018 roku rozpoczęła pracę w King’s College Uniwersytetu Cambridge. Wcześniej pracowała m.in. na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Doktorat zatytułowany Chaos Warszawa obroniła na Politechnice w Darmstadt. Współredaktorka książek Chasing Warsaw. Socio-Material Dynamics of Urban Change after 1990 (2012) i Miasto-Zdrój. Architektura i programowanie zmysłów (2014). Jej nowy projekt analizuje rolę technikaliów prawa w miejskim neoliberalizmie, a także ich potencjał emancypacyjny dla ruchów miejskich w Berlinie i Warszawie.

J. Kusiak, „Chaos Warszawa. Porządki przestrzenne polskiego kapitalizmu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

J. Kusiak, „Chaos Warszawa. Porządki przestrzenne polskiego kapitalizmu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karol Kurnicki – absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 2015 roku ukończył doktorat w Instytucie Socjologii UJ, gdzie obecnie realizuje staż podoktorski. Odbył staże naukowe w Culture Theory Space Research Cluster na University of Plymouth (2012) oraz w The Centre for Urban Conflicts Research na University of Cambridge (2014). Współpracował z Urzędem Miasta Krakowa przy procesach rewitalizacji osiedli blokowych. Członek założyciel Stowarzyszenia Zakład Usług Miejskich. Współpracuje z kwartalnikiem Autoportret.

Chaos Warszawa. Porządki przestrzenne polskiego kapitalizmu
29 lipca 2018 roku, godz. 17.00
Prowadzenie: Karol Kurnicki
Spółdzielnia Ogniwo
ul. Paulińska 28
Kraków

Komentarze wyłączone.