Hydrobotanika i architektura

Zapraszamy na spotkanie o roślinności wodnej i jej obecności w architekturze, o hydrobiologii łączącej Warszawę z realizacjami Miesa van der Rohe i Sir Josepha Paxtona. Spotkanie poprowadzą wspólnie z grupą Centrala Elżbieta Melon i Joanna Bogdanowicz z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Hydrobotanika i architektura, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hydrobotanika i architektura, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prowadzący opowiedzą o wybranych gatunkach roślin wodnych, również tych tropikalnych (lotos, pistia) i zaprezentują projekty architektoniczne z ich wykorzystaniem. Nie zabraknie też informacji o tym, jakiego typu rośliny można posadzić w przydomowym oczku wodnym.

W latach 60. popularne betonowe donice na kwiaty projektowano prawdopodobnie również na roślinność wodną, o czym świadczy zdjęcie publikowane w książce Witolda Szolgini Estetyka miasta z 1981 roku. W związku z wystawą Amplifikacja natury, prezentowaną na Biennale Architektury w Wenecji, grupa Centrala postanowiła przeprowadzić eksperyment i spróbować stworzyć małe oczko wodne w jednej z donic, które można jeszcze spotkać na ulicach Warszawy. W donicy ustawionej przed Zachętą Elżbieta Melon z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego posadziła rośliny wodne: grążel żółty (Nuphar lutea), grzybieńczyk wodny (Nymphoides peltata), strzałkę wodną (Sagittaria sagittifolia) oraz rzęsę drobną (Lemna minor).

Elżbieta Melon – pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego jako kurator roślin wodnych i bagiennych oraz roślin użytkowych, a wśród nich leczniczych i przyprawowych.
Joanna Bogdanowicz – pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego jako kurator kolekcji roślin tropikalnych.

Grupa Centrala tworzy projekty architektoniczne, artystyczne i badawcze w oparciu o rekonstrukcję śmiałych idei z XX wieku. Wiele inicjatyw Centrali to udane próby wywołania dyskusji społecznej na temat ochrony i rewitalizacji dziedzictwa awangardy modernistycznej. Akcje i publikacje Centrali służą pobudzeniu refleksji nad przestrzenią miast oraz wzmacniają wizerunek Warszawy jako miasta anegdoty i eksperymentu. Dzięki współpracy z instytucjami kultury oraz zaangażowaniu w działania edukacyjne ich inicjatywy wpływają na to, jak miasto jest rozumiane i używane oraz w jakim kierunku podążają decyzje dotyczące jego przekształceń. Centrala otrzymała nagrody i wyróżnienia w wielu konkursach, m.in. pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie koncepcyjnym Ctrl+Space na projekt rewitalizacji Warszawianki. Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis są współtwórcami wystawy Amplifikacja natury prezentowanej na tegorocznej 16. Międzynarodowej Wystawie Architektury — La Biennale di Venezia

Hydrobotanika i architektura – spotkanie o roślinności wodnej
17 lipca 2018 roku, godz.18.00
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Komentarze wyłączone.