Niepodległość jest kobietą. Drogi do wolności Stanisława Krzemińskiego

Drogi do wolności to próba opowiedzenia burzliwej historii Polski XX wieku z perspektywy krakowskiej rodziny Biernackich a dokładniej z perspektywy kobiet z rodziny Biernackich. To pierwsza literacka próba opisania historii Polski tego czasu z perspektywy kobiet. Autorem jest 70-letni debiutant, Stanisław Krzemiński, producent filmowy i reżyser. Pierwszy tom ukazał się w czerwcu nakładem Wydawnictwa Znak.

Stanisław Krzemiński, „Drogi do wolności” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Krzemiński, „Drogi do wolności” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwszy tom sagi – Iskra – dostępny jest w księgarniach w całej Polsce i za pośrednictwem Wydawnictwa Znak. Poznajemy w nim siostry Biernackie, których dojrzewaniu towarzyszy wybuch Wielkiej Wojny. Na jej tle rozgrywają się pierwsze romanse, odkryte zostają rodzinne tajemnice sięgające daleko poza granice Galicji. Siostry podejmują również ważne decyzje, które zaważą na ich losach w nowej, wolnej Polsce. W tym roku ukażą się dwie następne części sagi: Jesienny poranek (wrzesień) i Zawierucha (grudzień).

Nie ma wielkiej historii bez historii kobiet. Spojrzenie kobiet na rzeczywistość wydaje mi się bliższe otaczającemu światu, codzienności, z którą trzeba się uporać. Ciągle mi tego spojrzenia na życie brakuje, a to że urodziłem się mężczyzną – no cóż, tego nie zmienię (…) – Stanisław Krzemiński.

Stanisław Krzemiński, autor sagi Drogi do wolności, literacko debiutuje w wieku 70 lat. Do tej pory związany był z telewizją, przede wszystkim w rolach producenta i reżysera. W tej branży sukcesy odnosi od lat: w 1996 roku został (wraz Jerzym Śladkowskim) laureatem Europejskiej Nagrody Filmowej Felix za wkład w rozwój europejskiego filmu dokumentalnego. Przy filmach fabularnych współpracował między innymi z Andrzejem Wajdą, Feliksem Falkiem czy Maciejem Wojtyszko.

Stanisław Krzemiński, Drogi do wolności
Premiera: 20 czerwca 2018 roku
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Komentarze wyłączone.