• 2018-07-17

Marsz Pamięci 22 lipca w Warszawie

22 lipca po raz siódmy odbędzie się Marsz Pamięci. Organizatorem wydarzenia jest Żydowski Instytut Historyczny. Mieszkańcy Warszawy wyruszą spod pomnika Umschlagplatz i przejdą symboliczną trasą „od śmierci do życia” by oddać hołd największej żydowskiej społeczności przedwojennej Europy. Organizowany od 2012 roku Marsz przywołuje pamięć o tysiącach ofiar niemieckiego terroru, tych wszystkich, którzy zginęli w czasie istnienia getta, w czasie powstania i w akcjach likwidacyjnych.

„Marsz Pamięci 22 lipca” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Marsz Pamięci 22 lipca” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczny pochód dedykowany jest postaci Szmula Zygielbojma, działacza Bundu, który wkładał wiele wysiłku w alarmowanie zachodniej opinii publicznej o masowym mordowaniu Żydów na terenie okupowanej Polski. Jego działania obejmowały m.in. wzywanie do podjęcia akcji pomocy polskim Żydom poprzez broszury, wystąpienia w radiu BBC, apele do prezydenta Roosevelta, odczyty w amerykańskich miastach, a także zainicjowanie wysyłki pieniędzy dla działających na terenie Polski w podziemiu struktur Bundu. W sprzeciwie wobec obojętności świata, wobec zagłady Żydów i w solidarności z ginącymi w getcie powstańcami, w nocy z 11 na 12 maja 1943 roku popełnił samobójstwo.

Opowieść o Szmulu Zygielbojmie jest w gruncie rzeczy historią o samotnościach. O samotności obywatela, który w poczuciu wyalienowania domagał się od świata, polityków, polskich parlamentarzystów, od innych socjalistów, by zrobili coś z prawdą o Zagładzie Żydów. O samotności ginących. Tych, którzy umierali samotnie w obozach zagłady i walcząc w ruinach warszawskiego getta. Im wszystkim chcemy oddać hołd. – prof.Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Marsz Pamięci 22 lipca
22 lipca, godz. 17.00
Warszawa

Komentarze wyłączone.