Turcja. Kino na dachu MCK

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na cykl filmów tureckich towarzyszący wystawie Stambuł. Dwa światy, jedno miasto. Każdy z pokazów poprzedzać będzie krótka prelekcja filmoznawcy i krytyka teatralnego Macieja Stroińskiego. Kolejny pokaz 26 lipca.

„Turcja. Kino na dachu MCK” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Turcja. Kino na dachu MCK” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl składa się z czterech produkcji filmowych: Życie jest muzyką (reż. Fatih Akin, 2005), Głową w mur (reż. Fatih Akin, 2004), Okna (reż. Ferzan Özpetek, 2004), Kedi – sekretne życie kotów (reż. Ceyda Torun, 2016).

26 lipca odbędzie się projekcja nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie w roku 2004 filmu Głową w mur: Cahit, Niemiec tureckiego pochodzenia, po śmierci żony stara się popełnić samobójstwo. Trafia do kliniki psychiatrycznej, gdzie poznaje Sibel, Turczynkę, która poprzez samobójcze próby usiłuje wyrwać się tradycyjnej tureckiej obyczajności kultywowanej przez rodzinę. Dziewczyna proponuje Cahitowi fikcyjny ślub, który ma jej pomóc uzyskać niezależność. Z czasem między małżonkami rodzi się więź, która doprowadza do tragedii. Głową w mur stanowi nie tylko poruszającą historię miłosną, ale także dotyka kwestii związanych z życiem społeczności tureckiej w Niemczech.

Bezpłatne wejściówki dostępne będą na tydzień przed każdym z pokazów na stronie evenea.pl oraz w kasie Galerii MCK.

Turcja. Kino na dachu MCK
Od 12 lipca do 30 sierpnia 2018 roku
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Komentarze wyłączone.