Autorskie oprowadzanie po wystawie „Księgi Pana Tadeusza”

Lektura Pana Tadeusza dla większości z nas oznaczała odbiór według klucza szkolnych interpretacji. Tymczasem poemat da się czytać inaczej, kiedy trafimy na treści, wątki i motywy, które wcześniej zostały przeoczone. O takim doświadczeniu opowiedzą historyczka sztuki Katarzyna Roj i fotograf Łukasz Rusznica, autor jednej z prac do wystawy Księgi Pana Tadeusza.

„Księgi Pana Tadeusza”, fot. Adriana Myśliwiec (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Księgi Pana Tadeusza”, fot. Adriana Myśliwiec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Roj zwróciła uwagę na postać Telimeny jako prekursorki selfie-feminizmu, zaś Rusznica na mroczną siłę nieodwzajemnionej miłości, wspomnianej w księdze XII, zatytułowanej w tym kontekście niemalże ironicznie Kochajmy się. Podczas autorskiego oprowadzania zaproszeni goście opowiedzą również, co jeszcze w epopei narodowej ich zadziwiło, poruszyło czy też zaniepokoiło.

Katarzyna Roj – absolwentka Filozofii i Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, kierowniczka galerii Dizajn BWA Wrocław, kuratorka, autorka programu edukacyjnego Teraz Dizajn!.

Łukasz Rusznica – fotograf, absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, kurator w galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu 14 Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu. Jest autorem kilku książek fotograficznych, zdobył kilka wyróżnień, w tym sekcji ShowOFF (2012) i Griffin Art Space (2017) w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie oraz nagrody WARTO (2015). W 2016 roku został zaproszony do projektu European Eyes on Japan i wyjechał do Japonii na rezydencję artystyczną.

O wystawie:

12 ksiąg poematu Adama Mickiewicza. 12 autorów wizualnych. Co miesiąc jedna odsłona – takim hasłem Muzeum Pana Tadeusza zapowiadało w 2017 roku nowe plakaty do kolejnych ksiąg Pana Tadeusza. Do udziału w projekcie zaproszono artystów z różnych dziedzin sztuki i dizajnu, a każdy z nich korzystał z bardzo odmiennej estetyki. Jednak ta wystawa to nie tylko prezentacja dwunastu powstałych prac. To podróż od 1881 roku, gdy pojawiło się pierwsze zilustrowane wydanie poematu, do dzisiaj.

Autorskie oprowadzanie po wystawie Księgi Pana Tadeusza
18 lipca 2018 roku, godz. 17.00
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Komentarze wyłączone.