Wystaw to! / Exhibit it!

Wystawa Wystaw to! jest wynikiem kilkumiesięcznego projektu edukacyjnego Watch out!, który dotyczył m.in. eksplorowania przestrzeni publicznej Starego Miasta oraz Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Uczestniczyły w nim zarówno osoby zajmujące się teoretycznymi aspektami sztuki, jak i osoby, które same tworzą. Projekt ewoluował, skupiając się szczególnie na przestrzeni targowiska przy ul. Ruskiej, które stało się dla uczestników i uczestniczek projektu symbolicznym odniesieniem do szeroko rozumianego rynku sztuki.

Fot. Valerie Karpan (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Valerie Karpan (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuratorka wykorzystała dwupoziomowość przestrzeni wystawienniczej Galerii Labirynt 2, dzieląc wystawę na dwie części. Pierwsza z nich podsumowuje projekt, prezentując dokumentację i wyniki badań związanych z miastem i jego historią, na podstawie twórczych spotkań i dyskusji, które odbywały się w ramach Watch Out!. Druga część ekspozycji jest zaś wynikiem przemyśleń na temat świata sztuki i analogii między rynkiem sztuki a targowiskiem, a także efektem obserwacji konkretnego miejsca i ludzi.

Warsztaty były prowadzone w języku angielskim, stąd tytuł wystawy w oryginale brzmi Exhibit it!, co dodatkowo oddaje wieloznaczność i wieloaspektowość tematyki ekspozycji. Tytuł odnosi się m.in. do ludzkiego umysłu, woli uznania czegoś za sztukę, wyboru przedmiotów do wystawienia, ale również do obecności oceniającego punktu widzenia innej osoby.

Uczestnicy i uczestniczki wystawy: Paweł Giergisiewicz, Valerie Karpan, Maryna Khrypun, Magdalena Korczak, Daria Lytvynenko, Natalia Paprota, Katarzyna Sienkiewicz, Agata Sztorc, Viktoriia Zymomria

Kuratorka: Valerie Karpan

Współpraca: Agnieszka Duda-Jastrzębska, Aleksandra Kołtun, Rafał Lis, Marta Nazaruk

Valerie Karpan (ur. 1989, Kijów, Ukraina) – kuratorka projektu Watch Out!, stypendystka programu Gaude Polonia, pracująca w Kijowie kuratorka i edukatorka, współzałożycielka organizacji Cultural Geographies. Valerie Karpan zajmuje się sztuką współczesną oraz edukacją kulturalną. Związana z Port creative hub jako kuratorka i koordynatorka, a także z projektem Children’s Geographies. Pełniła funkcję kuratorki oraz koordynatorki projektów edukacyjnych w PinchukArtCentre. Karpan zajmuje się praktykami partycypacyjnymi w sztuce współczesnej, skupiając się na włączaniu dziecięcych pomysłów w planowanie miast.

Prezentowane prace powstały w ramach Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia”.

Wystaw to! / Exhibit it!
Od 20 lipca do 10 sierpnia 2018 roku
Otwarcie: 20 lipca 2018 roku, godz. 19.00
Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3 w Lublinie

Komentarze wyłączone.