• 2018-07-16

Szara codzienność Mikołaja Kowalskiego w Galerii RING

20 lipca w Galerii Sztuki RING w Legnicy odbędzie się wernisaż prac Mikołaja Kowalskiego – Szara codzienność. Tym, co najbardziej interesuje artystę, jest codzienność – jej zwyczajność, monotonia, pewnego rodzaju niezmienność. Ekspozycję można oglądać do 8 sierpnia.

Mikołaj Kowalski, „Szara codzienność” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mikołaj Kowalski, „Szara codzienność” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wnikliwa obserwacja otaczającej rzeczywistości to pierwszy etap procesu twórczego, ale to, co Kowalski przedstawia na płótnie, nie stanowi nigdy czystej transpozycji. Najczęściej maluje pejzaże, które tworzy na zasadzie impresji czy próby uchwycenia konkretnego nastroju, monochromatyczne i nieco melancholijne. Za warstwą ideową prac kryje się głęboki namysł nad malarskim rozstrzygnięciem, konsekwentna analiza struktury obrazu i fizycznych właściwości farby.

Mikołaj Kowalski, „Grzyb3”, olej na desce (źródło: materiały prasowe organizatora)3

Mikołaj Kowalski, „Grzyb3”, olej na desce (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niezwykle ważny jest dla artysty eksperyment oraz badanie możliwości malarskiej materii – oprócz typowych dla malarstwa substancji wykorzystuje także m.in. szkło, mąkę, masę papierową czy wosk. Z nurtem strukturalizmu łączy go akcentowanie przedmiotowości obrazu oraz dążenie do pół przestrzenności – dotyczy to zarówno wczesnych obrazów, które imitują konkretne przedmioty na zasadzie optycznej iluzji, jak też tych późniejszych, bardziej abstrakcyjnych. Powaga wynikająca z przywołania potęgi natury, jej uniwersalności i trwałości, równoważona zostaje przez mrugnięcie okiem do widza – artysta niejednokrotnie wykorzystuje w swojej twórczości elementy dyskretnego humoru oraz prowadzi grę z percepcją odbiorcy, wytrącając go z utartych schematów myślenia o sztuce. Jego prace cechuje zamierzona dwuznaczność, niedopowiedzenie, subtelna zabawa znaczeniami.

Mikołaj Kowalski, Szara codzienność
Od 20 lipca do 8 sierpnia 2018 roku
Galeria Sztuki RING w Legnicy

Komentarze wyłączone.