Frank Dikötter – Rewolucja kulturalna. Historia narodu 1962–1976

8 sierpnia Wydawnictwo Czarne opublikuje książkę Franka Diköttera pt.  Rewolucja kulturalna. Historia narodu 1962–1976.

Frank Dikötter, „Rewolucja kulturalna. Historia narodu 1962-1976” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Frank Dikötter, „Rewolucja kulturalna. Historia narodu 1962-1976” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Po gospodarczej klęsce Wielkiego Skoku Naprzód, który w latach 1958–1962 kosztował życie dziesiątki milionów ludzi, starzejący się Mao musiał ratować swoją pozycję i pozbyć się wrogów. Oficjalnym celem rewolucji kulturalnej było oczyszczenie kraju z elementów burżuazyjnych i kapitalistycznych, które – jak twierdził Przewodniczący – stanowiły zagrożenie dla komunistycznej ideologii. Mao wykorzystał jednak tę okazję, by wystąpić przeciwko współpracownikom, w tym także wieloletnim towarzyszom broni.

Chińscy uczniowie i studenci powołali do życia Czerwoną Gwardię, przysięgając bronić Przewodniczącego aż do śmierci. Wkrótce jednak z jej szeregów wyłoniły się rywalizujące ze sobą frakcje, które w imię czystości rewolucji toczyły regularne uliczne walki. W kraju zapanował chaos, interweniowało wojsko. Krwawe czystki dotknęły co pięćdziesiątego obywatela, a konsekwencje rewolucji kulturalnej były dotkliwie odczuwane przez lata.

Dostęp do świeżo odtajnionych dokumentów, raportów służby bezpieczeństwa i nieocenzurowanych wersji przemówień przywódców partyjnych pozwolił Frankowi Dikötterowi w nowatorski i niezwykle klarowny sposób opisać kolejne ciemne karty najnowszej historii Chin.

Frank Dikötter, Rewolucja kulturalna. Historia narodu 1962–1976
Premiera: 8 sierpnia 2018 roku
Wydawnictwo Czarne

Komentarze wyłączone.